Rosja żąda od dużych firm technologicznych utworzenia lokalnych biur do 2022 roku

Rosja staje się poważna z żądaniami, aby zagraniczne firmy technologiczne założyć sklep w swoich granicach. Reuters mówi regulator telekomunikacyjny kraju Roskomnadzor wezwał 13 zagranicznych i głównie amerykańskich firm do uruchomienia oficjalnych rosyjskich obecności przez 2022, aby mogli przestrzegać prawa, które weszło w życie 1 lipca. lista zawiera znane nazwy tech jak Apple, Google, Meta (Facebook), Telegram, TikTok i Twitter.

Prawo wymaga lokalnych biur dla “firm internetowych” z ponad 500 000 użytkowników dziennie. Niektóre firmy mają już biura i nie jest jasne, co stanowi oficjalną obecność. Osoby uznane za naruszające prawo mogą podlegać całkowitemu zakazowi lub ograniczeniom w zakresie reklam, gromadzenia danych i przelewów pieniężnych.

Jak można się domyślić, obawa polega na tym, że Rosja może użyć prawa, aby sprawować większą kontrolę nad tymi firmami i ich treściami. Rosja wielokrotnie starła się z Apple, m.in. z grzywną za rzekome nadużywanie dominacji App Store — to prawo może dać urzędnikom większą przewagę. Ruch ten może również pomóc Rosji wywrzeć presję na firmy do cenzurowania treści, które rząd uważa za niedopuszczalne, takich jak posty w mediach społecznościowych popierające polityczną opozycję wobec reżimu Putina.

Ogłoszenie sprawia, że trudna sytuacja jest o wiele trudniejsza. Rosja jest znaczącym rynkiem, na który niektóre firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić, ale uszanowanie prośby może również oznaczać umożliwienie cenzury i innych naruszeń praw. Firmy mogą wkrótce podjąć decyzje, które są bolesne, niezależnie od wyniku.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.