Samsung QD Display tech ma Odblokować jaśniejsze, bardziej kolorowe telewizory OLED

Samsung jest najbardziej znany ze swoich telewizorów QLED, ale na CES 2022 w końcu debiutuje QD-OLED, to próba przejęcia telewizorów OLED od LG. Technologia różni się od standardowego OLED tym, że wykorzystuje tylko niebieskie organiczne diody elektroluminescencyjne. Diody te następnie świecą światło, które wytwarzają przez szereg kropek kwantowych, dzięki czemu panel wytwarza pełne spektrum kolorów widoczne dla ludzkiego oka. 

Podejście to ma wiele zalet. Najbardziej godne uwagi, szczególnie w porównaniu z obecnymi wyświetlaczami OLED, jest to, że panel może być znacznie jaśniejszy. W demo FlatspanelsHD na targach CES jeden wyświetlacz generował ponad 1000 nitów maksymalnej jasności w 10-procentowym oknie. Dla porównania, niektóre z nowszych telewizorów LG mogą produkować od 700 nitów do 1000 nitów jasności na tym samym obszarze. Jasność jest czymś, co LG konsekwentnie stara się rozwiązać za pomocą swoich paneli WOLD. W grudniu spółka zależna od wyświetlaczy zaprezentowała technologię “OLED EX”, twierdząc, że zwiększy ona jasność nawet o 30 procent w porównaniu z konwencjonalnymi wyświetlaczami OLED.

Kolejną zaletą tej technologii jest lepsza wydajność kolorów. Panele Samsung Display pokazane na CES 2022 pokryły 90 procent Rec. 2020 gama kolorów. Panele WOLED LG, które ludzie konsekwentnie chwalą za swoje dokładne i żywe kolory, trafiły w około 70 procent Rec. Standard 2020. Na koniec Poprawiono kąty widzenia, dzięki czemu nie stracisz kolorów, gdy oglądasz ekrany QD-OLED pod ekstremalnym kątem. Oprócz telewizorów, technologia trafi do monitorów do gier. Samsung i Dell planują wykorzystać tę technologię w 34-calowych wyświetlaczach.

Musimy zobaczyć, jak panele działają w prawdziwym świecie. Ale na papierze, QD-OLED może łatwo stać się nowym standardem dla wysokiej klasy telewizorów konsumenckich. Jedną z pierwszych firm, które wprowadziły na rynek telewizor z panelem QD-OLED, jest Sony z zestawami A95K. Niestety, Sony nie ogłosiło jeszcze, ile będą kosztować te telewizory. nie dowiemy się, dopóki nie ukaże się bliżej tej wiosny.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.