Sony podobno planuje na wiosnę uruchomić odpowiedź na Xbox Game Pass

Xbox Game Pass był hitem dla Microsoftu. wydaje się, że Sony przygotowuje się do odpowiedzi własną wersją usługi subskrypcji gier all-in-one. Firma planuje połączyć PlayStation Plus i PlayStation Now w nową ofertę, która ma zadebiutować wiosną tego roku, zgodnie z Bloomberg.

Usługa o nazwie kodowej Spartacus będzie prawdopodobnie dostępna na PS4 i PS5 za miesięczną opłatą. Nie jest jasne, czy gracze będą mogli uzyskać do niego dostęp na innych urządzeniach, choć raport zauważa, że Sony wkłada więcej zasobów w gry w chmurze. Xbox Game Pass Ultimate pozwala graczom zagłębić się w ponad 100 tytułów Xbox za pośrednictwem chmury na konsolach, komputerach PC, telefonach i tabletach. Microsoft planuje zrobić Gry streaming sticks dla telewizorów zbyt.

Wydaje się, że Sony zabije PlayStation teraz, ale zachować marki PlayStation Plus. Sony może jeszcze nie sfinalizowało, jak Spartakus będzie działał, ale w Serwisie mogą być trzy poziomy. Według dokumentów przeglądanych przez Bloomberg, najniższy poziom byłby w rzeczywistości PlayStation Plus, tak jak jest teraz. Drugi poziom miał dodać “duży katalog” tytułów na PS4, a gry na PS5 dołączyły później. Trzeci i najwyższy poziom to gry w chmurze, rozszerzone dema i, podobnie jak Nintendo Switch Online, kilka starszych gier na PS1, PS2, PS3, a nawet PSP. Jednak plany te nie mogą zostać ustalone w kamieniu.

Nie jest jasne, czy Sony planuje wprowadzić swoje własne ekskluzywne produkty do usługi w dniu premiery, tak jak Microsoft robi w Game Pass. Prezes i dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment Jim Ryan powiedział w zeszłym roku, że firma nie ” pójdzie w dół drogi wprowadzania nowych tytułów do modelu subskrypcji. Rozwój tych gier kosztował wiele milionów dolarów, znacznie ponad 100 milionów dolarów. Po prostu nie postrzegamy tego jako zrównoważonego.”

Ale krajobraz zmienił się od czasu wypowiedzi Ryana. Po pierwsze, Microsoft kupił w tym roku spółkę macierzystą Bethesda ZeniMax Media. Wszystkie gry Bethesda (z wyjątkiem kilku ekskluzywnych konsol PS5, takich jak Deathloop) są na Game Pass, a przyszłe tytuły Bethesda jak Starfield może w ogóle nie przyjść na PlayStation.

Chociaż Game Pass byłby prawdopodobnie największym konkurentem Sony na rynku subskrypcji gier, to będzie w porównaniu z kilkoma innymi dużymi firmami. EA i Ubisoft mają usługi subskrypcyjne, Amazon uruchomił Luna w zeszłym roku, a Netflix dodał gry do swoich dotychczasowych planów. Jeśli chodzi o gry w chmurze (Kategoria również należy do Luny), są Nvidia GeForce Now I Google Stadia, a nawet Samsung ma ambicje gier w chmurze.

PlayStation Now było jedną z pierwszych głównych usług subskrypcji gier, gdy zadebiutowało w 2015 roku, ale miało dość ciepłą odpowiedź. Gracze mieli dostęp do gier PS Now tylko przez chmurę do 2018 roku, kiedy to mogli pobrać niektóre tytuły PS4 i PS2 na swoją konsolę.

Jedną z największych skarg, jakie mieliśmy na temat usługi, gdy ponownie ją przeglądaliśmy w 2019 roku, był brak godnych uwagi gier. Od tego czasu, Sony przyniósł kilka dużych gier, takich jak The Last of Us Part II do PS teraz przez ograniczony czas.

Pod koniec roku finansowego Sony 2020 było tylko 3,2 miliona abonentów PS Now. Microsoft ogłosił w styczniu, że ma 18 milionów członków Game Pass. Z tego i wielu innych powodów dobrym pomysłem jest, aby Sony powróciło do deski kreślarskiej i stworzyło bardziej solidną usługę subskrypcyjną. 

Podobnie jak Microsoft, Sony zaczęło patrzeć poza PlayStation consoles, aby wprowadzić swoje gry do nowych odbiorców. W ciągu ostatniego roku wydał Horizon Zero Dawn oraz Days Gone na PC. A bundle of Uncharted 4 oraz Uncharted: Zaginione Dziedzictwo pojawi się na PC na początku 2022 roku, podobnie jak restart 2018 God of War.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.