SpaceX i NASA planują rozbić satelitę na asteroidzie w przyszłym tygodniu

Od 2017 roku NASA jest w trakcie testów, aby sprawdzić, czy rozbicie satelity na asteroidzie może zmienić jego bieg, korzystając z pomocy SpaceX w tym przedsięwzięciu w 2019 roku. Dziś firma rocket company poinformowała, że zakończyła statyczny test ogniowy i wybiera się na 23 listopada jako datę startu podwójnego testu przekierowania Planetoid (DART). 

Tego dnia o 22:21 czasu polskiego NASA “celowo rozbije statek kosmiczny DART na asteroidę, aby sprawdzić, czy jest to skuteczny sposób na zmianę kursu, jeśli asteroida zagrażająca ziemi zostanie odkryta w przyszłości”, powiedział SpaceX w tweecie.

Statyczny test ogniowy jest jednym z kilku etapów przygotowania pojazdu do startu, który sprawdza wydajność rozruchu silnika, mierząc ciśnienie i temperaturę. Po zakończeniu tego etapu, SpaceX i NASA wyglądają ustawić iść do przodu w przyszłym tygodniu.

DART celuje w podwójną asteroidę z dwoma ciałami nazwanymi Didymos (greckie słowo oznaczające “bliźniak”). Didymos B ma 160 metrów (około 174 jardów) i okrąża większy Didymos A, który ma 780 metrów. Asteroida binarna minęłaby ziemię bezpiecznie w 2022 roku i ponownie w 2024 roku — nie byli na dobrej drodze do nawiązania kontaktu z naszą planetą. 

Ale NASA zidentyfikowała już co najmniej 23 obiekty, które mogłyby potencjalnie zderzyć się z nami w ciągu najbliższych 100 lat. Opracowanie strategii obrony jest kluczem do ochrony ludzkości, jeśli Armagedon kiedykolwiek pojawi się na horyzoncie. 

Aktualizacja 11 / 20 / 21 1AM ET: poprawiliśmy post, aby wyjaśnić, że docelowa data premiery to 23 listopada. Przepraszamy za błąd.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.