Hiszpania ustanawia nowe zasady dla wpływowych, którzy promują kryptowaluta

Hiszpania ustanawia zasady związane z tym, jak wpływowi, ich sponsorzy i inni promują kryptowaluty. Wpływowi i inni reklamodawcy z więcej niż 100,000 zwolenników w kraju musi powiadomić National Securities Market Commission (CNMV) co najmniej 10 dni przed podłączeniem aktywów kryptograficznych. Za naruszenie przepisów, które wchodzą w życie 17 lutego, grozi im kara w wysokości do 300 000 euro (około 342 000 USD).

Influencerzy muszą ujawnić, czy otrzymują płatność za mówienie o kryptowalutach. W takim przypadku będą musieli zapewnić jasne i bezstronne ostrzeżenia o ryzyku związanym z kryptowalutami, w tym o tym, że inwestycje nie są regulowane. Zasady obejmują również firmy, które promują aktywa kryptograficzne, a także firmy PR, które zatrudniają.

“Gdyby influencerzy nie byli objęci, byłoby tylne wyjście, aby uniknąć regulacji”, powiedział szef CNMV Rodrigo Buenaventura Financial Times. “To jest nowy teren, dla nas i dla nich, i będą chwile tarcia, ale to zawsze się zdarza, gdy wprowadzasz Zasady dla czegoś, co nie było wcześniej regulowane.”

Uważa się, że po raz pierwszy kraj Unii Europejskiej wprowadził takie dyrektywy. Członkowie UE muszą jeszcze uzgodnić, jak regulować krypto w całym bloku. W międzyczasie, zauważa Buenaventura, państwa członkowskie zajmują się niektórymi kwestiami związanymi z kryptografią, w tym sposobem są reklamowane.

Niektórzy wpływowi, którzy podłączyli aktywa kryptograficzne i powiązane produkty, znaleźli się w gorącej wodzie. W lipcu, władze francuskie grzywną reality TV star €20,000 ($22,800) za “wprowadzające w błąd praktyki handlowe” nad reklamą Bitcoin witryny handlowej na Snapchat. Kim Kardashian i Floyd Mayweather zostali w tym miesiącu wymienieni jako oskarżeni w pozwie zbiorowym, który oskarża ich o udział w programie “pump and dump”.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.