Pilot TD pozwoli niepełnosprawnym kontrolować iPady oczami

W iPadOS 15 jest wiele nowości, ale zawiera również niedosłuchaną aktualizację dostępności: wsparcie dla urządzeń do śledzenia wzroku innych firm. Umożliwi to osobom niepełnosprawnym korzystanie z aplikacji na iPada i oprogramowania do generowania mowy za pomocą ruchów gałką oczną — nie jest wymagana interakcja z Ekranem dotykowym. Tobii Dynavox, dział technologii wspomagających firmy Tobii, przez lata współpracował z Apple, aby to osiągnąć. A teraz firma jest gotowa ogłosić TD Pilot, urządzenie, które ma na celu udostępnienie iPada około 50 milionom ludzi na całym świecie, którzy potrzebują pomocy w komunikacji.

Galeria: TD Pilot Eye tracker do iPadów / 8 Zdjęć

Galeria: TD Pilot Eye tracker do iPadów / 8 Zdjęć

TD Pilot jest w zasadzie super-powered ramki dla tabletów Apple: może zmieścić się w coś tak dużego, jak iPad Pro 12.9-calowy, a także pakuje w dużych głośników, przedłużony akumulator i uchwyt na wózek inwalidzki. Na szczęście jest odporny na wodę i kurz, więc przetrwa czas podczas ulewy lub nawet prysznica użytkownika. Z tyłu znajduje się również dodatkowe “okno partnera”, które określa, co mówi użytkownik TD Pilot, co ma na celu sprawić, że rozmowa będzie bardziej naturalna. Co najważniejsze, jest wyposażony w najnowszy czujnik śledzenia wzroku Tobii Dynavox, który jest wystarczająco mocny, aby pracować w jasnym świetle słonecznym.

Nie jest to zupełnie nowy obszar dla firmy: od lat produkuje popularne urządzenia wspomagające z systemem Windows. Ale, jak mówi CEO Fredrik Ruben Engadget, TD Pilot daje użytkownikom niepełnosprawnym ten sam rodzaj elastyczności, że osoby niepełnosprawne mają. Niektórzy mogą nie potrzebować pełnej mocy komputera z systemem Windows, a może po prostu wolą radzić sobie z prostszym interfejsem na iPadzie. Użytkownicy TD Pilot będą mogli również korzystać z eye trackingu, aby grać w niektóre gry iPadOS—o ile nie wymagają bardzo szybkiego ruchu.

Podczas gdy Tobii Dynavox jest obecnym liderem na rynku rozwiązań do śledzenia wzroku, mniejsza firma jako pierwsza dostarczyła wsparcie dla iPada. Inclusive Technology Skyle został wprowadzony na rynek w zeszłym roku i pozwala kontrolować wzrok, korzystając z funkcji wspomagającego dotyku iPada. To było pierwotnie przeznaczone dla myszy i innych urządzeń wejściowych. W związku z tym Ruben twierdzi, że technika jest bardziej podobna do emulowanego śledzenia, ponieważ polega na wpatrywaniu się w kursor, aby go przesuwać. Mimo to krótka recenzja z kanału YouTube Products for pALS była dość korzystna (a także miała mniej miłe rzeczy do powiedzenia na temat przestarzałego oprogramowania Tobii Dynavox).

Cena 2995 USD Skyle ‘ a może być kolejną zaletą, jeśli twoje ubezpieczenie nie obejmuje pilota TD. Ruben mówi nam, że Tobii Dynavox ma już około 400 umów ubezpieczeniowych, a jego urządzenia są już objęte Medicare i Medicaid. Jednak bez ubezpieczenia całkowity koszt pilota TD może wynosić nawet 10 000 usd, nie wliczając kosztów iPada. Część tych kosztów przeznaczono również na skonfigurowanie urządzenia, a także na opłacenie oprogramowania Tobii Dynavox.

Tobii Dynavox

Kiedy kilka lat temu wypróbowałem technologię śledzenia wzroku Tobii w VR, czułem się jak supermoc. Mógłbym trafić w odległy cel kamieniem, skupiając się na nim. Nietrudno zauważyć, jak przydatna może być ta technologia z iPadem dla użytkowników niepełnosprawnych. W zeszłym roku powiedzieliśmy, że pomoc technologia wciąż miała przed sobą długą drogę, pomimo niewielkiego postępu ze strony firm takich jak Microsoft i Google. Tak przynajmniej, to pocieszające, aby zobaczyć inne rozwiązanie wyskakuje-zwłaszcza takie, które zmusiło Apple do otwarcia swojego restrykcyjnego ekosystemu w imię dostępności.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.