Pracownik fabryki Tesli zarzuca w pozwie “szerzące się molestowanie seksualne”

Pracownice Tesli w fabryce Fremont w Kalifornii stają w obliczu “szalonego molestowania seksualnego”, zgodnie z pozwem złożonym w czwartek. W skardze do Sądu Najwyższego stanu w hrabstwie Alameda Jessica Barraza, współpracowniczka Tesli w produkcji, powiedziała, że w ciągu ostatnich trzech lat była poddawana “koszmarnym” warunkom pracy. Pozew barrazy opisuje halę fabryczną, która wygląda bardziej jak “prymitywny, archaiczny plac budowy lub Dom Bractwa” niż miejsce zaawansowanej produkcji EV.

Zarzuty barrazy wobec Tesli są liczne. W jednym z incydentów, Garnitur twierdzi, że mężczyzna współpracownik włożył nogę między jej uda, gdy poszła uderzyć po przerwie na lunch. W trakcie nękania, Barraza mówi, że jej skargi padły na głuche uszy. W jednym przypadku mówi, że przełożona nic nie zrobiła, gdy skarżyła się na współpracownika, który gapi się na jej piersi. – Może nie powinnaś nosić koszul, które zwracają uwagę na klatkę piersiową-powiedział jej przełożony, zgodnie z garniturem. Barraza powiedziała mężczyźnie, że ” miała na sobie koszulę roboczą dostarczoną przez Teslę.”

“Po prawie trzech latach doświadczania wszystkich nękań, okrada twoje poczucie bezpieczeństwa — prawie odczłowiecza Cię” – powiedział Barraza w rozmowie z The Washington Post, który jako pierwszy zgłosił się do skafandra. Poprosiliśmy Teslę o komentarz. Firma zazwyczaj nie odpowiada na prośby mediów. 

Pozew przychodzi miesiąc po tym, jak Tesla został nakazany przez sąd federalny, aby zapłacić 137 milionów dolarów Czarnoskóremu pracownikowi, który powiedział, że byli poddawani codziennym rasistowskim nadużyciom w fabryce we Fremont. “Nadal się rozwijamy i poprawiamy sposób, w jaki rozwiązujemy problemy pracowników”, powiedziała wówczas firma. “Czasami się mylimy, a kiedy tak się stanie, powinniśmy być pociągnięci do odpowiedzialności.”Tesla odwołuje się do nagrody.

Tesla nie jest również jedynym producentem samochodów elektrycznych oskarżonym o wspieranie toksycznego miejsca pracy dla kobiet. Kilka dni przed IPO Rivian został pozwany przez Laurę Schwab, jedną z jej byłych szefów. W swoim pozwie Schwab twierdzi, że producent samochodów zwolnił ją po tym, jak skarżyła się na “toksyczną” kulturę braci””, która wykluczyła ją ze spotkań i nie tylko. “Kultura w Rivian była najgorszą, jakiej doświadczyłem od ponad 20 lat w branży motoryzacyjnej” – powiedział wówczas Schwab.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.