“Matrix Resurrections” jest genialny, ale nie dla wszystkich

“Nic tak nie pociesza lęku jak odrobina nostalgii” – mówi Morfeusz w The Matrix Resurrections. To niezbyt subtelne przekopanie się na atak restartów i przeróbek dominujących w naszej kulturze — powracanie do postaci i historii, które już znamy, jest, cóż, bezpieczne. Widzowie wiedzą, czego się spodziewać, i jest to lepszy zakład dla studiów unikających ryzyka. Oczywiście Morpheus (teraz grany przez Yahya Abdul-Mateen) również komentuje film, w którym występuje.

Ponad dwadzieścia lat po Matrix całkowicie przekształcone kino gatunkowe, reżyser Lana Wachowski w końcu nurkuje z powrotem do wszechświata, który uczynił ją i współreżyser Lilly Wachowski renomowanych. Po tak długim czasie, czy naprawdę warto wrócić do króliczej nory, czy jest to po prostu kolejny łatwy franczyzy cash-grab?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czego chcesz od Matrix sequel. Jak Matrix Reloaded oraz Rewolucje przed nim Wachowski (wraz ze współautorami Davidem Mitchellem i Aleksandrem Hemonem) nie interesuje się jedynie cofaniem przeszłości z Zmartwychwstania. Zamiast tego jest to film, który jest w pełni świadomy swojego dziedzictwa, naszego związku z jego bohaterami i wzniosłych oczekiwań fanów(i studia!) mieć przy ponownym uruchomieniu ukochanej właściwości.

Warner Bros.

Jako ktoś, kto uwielbiał oryginalny film, i znalazł wiele szacunku w bardzo oczernionych sequelach, Zmartwychwstania czuję się stworzony specjalnie dla mnie. Jest odurzający, porywający i beztrosko romantyczny. Ale sądząc po polaryzujących wczesnych krytycznych reakcjach, najwyraźniej nie dla wszystkich.

Drobne spojlery przed nami.

Trudno mówić o tym, co The Matrix Resurrections jest bez opisywania swojej podstawowej konfiguracji, większość z nich można zebrać z zwiastunów filmu. Keanu Reeves powraca jako Thomas Anderson, programista dryfujący w świecie, który nie ma dla niego sensu. Poznaje kobietę graną przez Carrie-Anne Moss, ale tym razem nie jest agentką, która bije twardziela, tylko twoją typową (choć uderzająco piękną) mamą. Oboje czują natychmiastowe połączenie. Thomas w końcu zostaje wyrwany ze świata, w którym się znajduje Dzięki nowej bohaterce o imieniu Bugs( Jessica Henwick), odnajduje prawdziwy świat i yadda yadda rozumiesz.

Teraz możesz zadawać sobie pytanie: “czy Neo i Trinity nie zginęli w Matrix Rewolucje?” Mogę tylko wskazać tytuł filmu-czego się spodziewałeś? Tym razem Anderson jest znanym twórcą gier znanym z tworzenia popularnej trylogii gier, które opowiadają całą Matrix historia. Kiedy po raz pierwszy go spotykamy, staje przed nowym wyzwaniem: dokonaniem czwartego wejścia. Podchodzi do tego z takim samym poczuciem lęku, jakie Wachowscy prawdopodobnie odczuwali w walce z potencjałem Matrix 4. Seria scen burzy mózgów wydaje się, że są one wyciągnięte bezpośrednio z ich własnych piekielnych spotkań z zespołem Warner Bros. Anderson może skupić się tylko na powierzchni-w jaki sposób wykraczają poza bullet time? A jeśli skupią się na bardziej bezmyślnym działaniu? – a nie cokolwiek naprawdę merytorycznego.