Rząd USA wydał 1,1 mld USD na projekty wychwytywania dwutlenku węgla, które w większości nie powiodły się

Węgiel powinien być przestarzały, ponieważ energia odnawialna staje się tańsza, ale rząd USA utrzymuje ją na powierzchni z obietnicą wychwytywania emisji dwutlenku węgla i przechowywania ich pod ziemią. Teraz, rząd Accountability Office (GAO) powiedział, że agencje federalne wydały $684 mld na projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w elektrowni węglowej (CCS), które w większości nie powiodły się, Gizmodo zgłosiła. Wydał również 438 milionów dolarów na pozostałe trzy projekty przemysłowe CCS, z których dwa zostały anulowane.

“Doe [Departament Energii] przekazał prawie 684 miliony dolarów na osiem projektów węglowych, w wyniku czego powstał jeden obiekt operacyjny” – wynika z raportu GAO. “Proces Doe dotyczący wyboru projektów węglowych i negocjowania umów o dofinansowanie zwiększył ryzyko, że DOE sfinansuje projekty, które prawdopodobnie nie odniosą sukcesu.”

Proces Doe dotyczący wyboru projektów węglowych i negocjowania umów o dofinansowanie zwiększył ryzyko, że DOE sfinansuje projekty, które prawdopodobnie nie odniosą sukcesu.

Departament Energii nie tylko stosował metodę “selekcji wysokiego ryzyka” do wyboru projektów, ale negocjował i finansował je zbyt szybko, zgodnie z raportem. Negocjacje w sprawie węgla trwały zaledwie trzy miesiące zamiast zwykłego roku ” – wynika z chęci szybkiego rozpoczęcia wydawania środków Amerykańskiej Ustawy o odzyskiwaniu i reinwestycji z 2009 roku.”Ponadto ominęła ona zwykłe kontrole kosztów i wspierała projekty”, mimo że nie spełniały one wymaganych kluczowych etapów.” 

DOE niedawno powiedział, że chce radykalnie obniżyć koszty technologii wychwytywania dwutlenku węgla poprzez program o nazwie Carbon Negative Shot. Celem jest usunięcie CO2 bezpośrednio z powietrza i sekwestrowanie go pod ziemią kosztem poniżej 100 USD za tonę, rozmieszczając go w skali gigatona. 

Jednak najprostszym i najtańszym sposobem na ograniczenie emisji byłoby całkowite wycofanie kosztownych elektrowni węglowych – wynika z zeszłorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (Irena). To dlatego, że koszty energii odnawialnej spadły w ostatniej dekadzie, dzięki czemu są one efektywnie tańsze niż węgiel. Oczywiście dodanie technologii CCS do węgla znacznie zwiększyłoby koszty. Wszystko to powiedziawszy, węgiel i paliwa kopalne są obciążonym tematem politycznym w USA, pomimo globalnego ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi. 

Ostatecznie GAO zalecił większy nadzór Kongresu nad wydatkami DOE na CCS. – Bez takiego mechanizmu Doe jest narażona na wydatkowanie znacznych środków na projekty demonstracyjne CCS, które mają niewielkie prawdopodobieństwo powodzenia.”

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.