Najlepsze trendy marketingu mobilnego 2022 po przełomowym roku

Gil Dudkiewicz, Prezes Zarządu Start.io, dzieli się swoją perspektywą na rok 2021, a także swoją perspektywą na rok 2022 i Później. Zajmuje się trendami związanymi z korzystaniem z urządzeń mobilnych przez konsumentów oraz zmianą marketingu w kierunku segmentacji kontekstowej, przy rosnącym znaczeniu różnorodności i integracji. 

Jakie są kluczowe wnioski z pandemii COVID-19 i jak będzie wyglądał rok 2022? 

Dudkiewicz:w ubiegłym roku nastąpiła zmiana zachowań konsumenckich, która znajduje odzwierciedlenie w danych o odbiorcach mobilnych. Najlepszym przykładem, jaki widzieliśmy, był wzrost wykorzystania aplikacji do medytacji o 30%, wskazujący na potrzebę radzenia sobie ze stresem przez konsumentów. Ponadto znaczna część pracowników musiała się wynaleźć na nowo, co widać w rosnącym zapotrzebowaniu na aplikacje operacyjne, takie jak VPN, które wzrosło o 60% w porównaniu z rokiem 2020. 

W 2022 r.spodziewamy się przyspieszenia przejścia na interakcję cyfrową i usługi. Klienci dostosowują się szybciej i chętnie odkrywają nowe produkty i usługi cyfrowe. Ten trend powinien skłonić marki do ponownego rozważenia swoich strategii i oferty produktów, aby sprostać pojawiającym się oczekiwaniom konsumentów. 

W różnych branżach występuje wiele zmian w zatrudnieniu. Czy mógłbyś podzielić się swoją perspektywą na agencje? 

Dudkiewicz: przede wszystkim wielka dymisja trwa, a ludzie zmieniają stanowiska w większej liczbie niż kiedykolwiek wcześniej. Zauważyliśmy 27% wzrost wykorzystania aplikacji mobilnych na tematy kariery i zatrudnienia. Pracownicy szukają możliwości w firmach, które wspierają ich rozwój osobisty i zawodowy oraz dostarczają im narzędzi ułatwiających codzienną pracę. 

Jeśli chodzi o agencje, zespoły spędzają dużo czasu wykonując pracę fizyczną, ale firmy zajmujące się technologiami marketingowymi opracowują narzędzia, które eliminują te żmudne działania. Na przykład uruchomimy Maia, mobilną platformę AI audience, która jest łatwą w użyciu platformą z pojedynczą klatką do eksploracji i aktywacji odbiorców. Standardowe oprogramowanie do tworzenia kampanii może pomóc we wdrożeniu i utrzymaniu codziennej działalności agencji. Agencje, które wykorzystują tego rodzaju narzędzia, będą znacznie bardziej atrakcyjne dla nowych talentów.

Jakie będą kluczowe tematy marketingowe w 2022 roku?

Dudkiewicz: branża marketingowa szybko się zmienia na wiele sposobów. Mamy do czynienia ze zmianami w ekosystemie technologii marketingowych, zmianami spowodowanymi pandemią, a także rosnącym naciskiem na podnoszenie i promowanie głosów mniejszości i integracji jako całości. Branża marketingowa ma szansę stać się latarnią dla kobiet w bardziej tradycyjnych sektorach. Co więcej, postęp równości rasowej w miejscu pracy jest wyzwaniem na poziomie systemu, począwszy od nierówności strukturalnych geografii do niedostatecznej reprezentacji. Likwidacja luk Rasowych w całej gospodarce polega nie tylko na naprawieniu historycznych krzywd, ale także na wyborze bardziej dynamicznej i sprzyjającej włączeniu społecznemu przyszłości i wykorzystaniu pełnego potencjału niewykorzystanego źródła talentów, które przynosi korzyści wszystkim firmom.

Czy określiłby Pan skupienie się na mniejszościach i integracji jako sprawiedliwość społeczną czy szansę na biznes? 

Dudkiewicz: szczerze wierzę, że to wielka szansa. Na przykład obsługa czarnoskórego amerykańskiego konsumenta jest oceniana przez McKinsey jako szansa na 300 miliardów dolarów. Widzimy marki wykazujące zainteresowanie mniejszościami, postrzegające je jako niewykorzystaną publiczność. Spodziewamy się, że firmy obsługujące i zajmujące się tym rynkiem będą stosowały określone strategie oparte na mniejszościach.

Apple zakłóciło ekosystem dzięki identyfikatorowi dla reklamodawców (IDFA). Jak myślisz, jaki będzie długofalowy wpływ tej zmiany? 

Dudkiewicz: weterani branży marketingowej i reklamowej nie są zaskoczeni posunięciem Apple. Branża aplikacji mobilnych istnieje tylko od około 10 lat, ale w tym krótkim czasie ulegała ciągłym zmianom, a gracze branżowi są przyzwyczajeni do dostosowywania się do nowych technologii, przepisów i polityk.  

Według IDC, branża reklamowa aplikacji mobilnych przekroczyła 100 miliardów dolarów w 2021 roku. Oznacza to, że urządzenie mobilne jest supermocarstwem CMO, a urządzenia mobilne nadal będą dominującym trendem. Widzimy dość wysoki wskaźnik zgody wynoszący 40% dla IDFA opt-in, ale skonstruowaliśmy naszą platformę tak, aby była przyszłościowa, umożliwiając jej obsługę dowolnego segmentu i odbiorców w oparciu o kontekst. Dzięki temu reklamodawcy mogą znaleźć odbiorców i zmierzyć wpływ inwestycji w reklamę. Polityka Prywatności i inicjatywy równoważą innowacje z odpowiednimi ograniczeniami i to dobrze. Dla marketerów mobilne kierowanie będzie najpotężniejszym narzędziem w ich zestawie narzędzi dzisiaj i w przyszłości.

Jakie zmiany zrobią agencje, jeśli chodzi o wydatki na media swoich klientów?

Dudkiewicz: pandemia przyspieszyła cyfryzację branży reklamowej. Gracze wydajnościowi utorowali drogę markom, a teraz jasne jest, że mobile jest przodem i środkiem. Tradycyjne kanały reklamowe, takie jak telewizja, tracą na znaczeniu, ponieważ konsumpcja nadal przenosi się na usługi strumieniowe. Teraz zaawansowana technologia marketingowa, która obejmuje łatwą, precyzyjną segmentację i pomiar, jest bardziej atrakcyjna, a dolary reklamowe, które były przydzielane do budżetów telewizyjnych, mogą być znacznie efektywniej wykorzystywane w przestrzeni mobilnej. 

Jak wszyscy doświadczyliśmy ostatnich kilku lat, jedyne, czego możemy się spodziewać, to nieoczekiwane. Ale dowiedzieliśmy się również, że marki i marketerzy, którzy są gotowi wykorzystać możliwości wynikające z masowych zakłóceń, są w najlepszej pozycji do osiągnięcia sukcesu. 

O firmie 

Gil Dudkiewicz
Gil, współzałożyciel i prezes zarządu Start.io, jest seryjnym przedsiębiorcą. Wcześniej był przedsiębiorcą rezydentem w Funduszu cedrowym, a przed Start.io był dyrektorem generalnym SweetIM, do którego dołączył jako firma przed przychodem z pięcioma pracownikami, prowadząc firmę do wysokiej rentowności i zdobywając nagrodę Technology Rising Star Award przyznawaną przez Deloitte Fast 50. SweetIM został przejęty przez Perion Network (NASDAQ: PERI) w 2012 roku. Gil był również założycielem i dyrektorem generalnym MyDTV / MeeVee, spersonalizowanego przewodnika telewizyjnego i wyszukiwania telewizyjnego. Posiada tytuł MBA na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz B.Sc. w inżynierii z izraelskiego Instytutu Technologicznego.