Twitter prosi sędziego o odrzucenie pozwu Trumpa w sprawie zakazu

Nie zdziwi Cię wiadomość, że Twitter walczy z pozwem byłego prezydenta Trumpa o jego zakaz. Bloomberg donosi, że Twitter poprosił sędziego o oddalenie pozwu, ponieważ rzekomo błędnie interpretuje i zagraża prawom firmy do wolności słowa z Pierwszej Poprawki. Portal społecznościowy zauważył, że jest to prywatna firma, która nie jest zobowiązana do prowadzenia mowy, której nie lubi, i że Trump wielokrotnie łamał zasady, na które zgodził się, gdy zdecydował się korzystać z usługi. Wymuszone odwrócenie zakazu podważyłoby “podstawowe zasady prawa konstytucyjnego” – powiedział Twitter.

Ponadto Twitter argumentował, że jego wybory redakcyjne dotyczyły podstawowych problemów publicznych, w tym zagrożeń dla pokojowego przejścia do Białego Domu, a także oświadczeń, które mogłyby sprzyjać “dalszej przemocy.”Firma jedynie oznaczała tweety Trumpa jako wprowadzające w błąd w okresie poprzedzającym atak na Kapitol 6 stycznia, ale zakazała go po tym, jak kontynuował.

Główny adwokat John Coale twierdził, że Twitter jest “aktorem stanowym”, ponieważ sekcja 230 ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej rzekomo równa się dotacji, która zmusza ją do uszanowania Pierwszej Poprawki, tak jak robi to rząd. Departament Sprawiedliwości Biden sprzeciwił się tej interpretacji w pozwie sądowym, stwierdzając jednak, że sekcja 230 ma na celu jedynie ochronę przed odpowiedzialnością, a nie regulowanie wypowiedzi urzędników takich jak były prezydent.

Trump nie czeka na powrót do Twittera, Facebooka i innych sieci społecznościowych. Niedawno uruchomił Truth Social, aby umożliwić sobie i innym konserwatystom, którzy czuli się uciszeni przez firmy technologiczne. Jeśli jednak Twitterowi uda się złożyć wniosek o zwolnienie, Trump nie będzie miał dużego wyboru, ale zrezygnuje ze swojej preferowanej niegdyś platformy.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.