UK Sąd Najwyższy orzeka na korzyść Google w sprawie śledzenia iPhone ‘ a

Google uniknął ryzyka pozwu po naruszeniu prywatności około 5,4 miliona użytkowników iPhone ‘ a w Wielkiej Brytanii. Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że nie może pozwolić, aby Amerykański pozew zbiorowy został obalony na giganta wyszukiwania po tym, jak celowo stworzył obejście, aby śledzić użytkowników Safari. Wyrok, odczytany przez Lorda Leggatta, koncentrował się na kwestiach proceduralnych, takich jak skrzyżowanie między Google, z siedzibą w USA, a brytyjskimi przepisami o ochronie danych. Ważniejsza była jednak kwestia “szkody” i fakt, że powodowie — kierowani przez obrońcę praw konsumentów Richarda Lloyda — nie ustalili, że obejście Google spowodowało jakiekolwiek szkody materialne.

Historia zaczyna się w 2017 roku wraz z Lloydem i wieloma innymi, utworzyli grupę o nazwie “Google jesteś nam winien”, aby spróbować pozwać firmę. Zarzuciła ona, że Google nielegalnie gromadziło dane użytkowników iPhone ‘ a między czerwcem 2011 a lutym 2012 r.z naruszeniem prawa brytyjskiego. Sprawa opierała się na tym, że Google celowo stworzyło obejście, aby uzyskać dostęp do danych, do których nie miał innego prawa. Lloyd i crew przegrali w Sądzie Najwyższym, ale ta początkowa decyzja została uchylona przez brytyjski sąd apelacyjny, mówiąc, że to było całkiem właściwe dla Google, aby stanąć na sali sądowej po umyślnym nadużyciu danych osobowych bez zgody.

Pozwy zbiorowe w USA nie są powszechne, a nawet really a thing w prawie brytyjskim, chociaż możliwe jest dla dużej grupy stron do wniesienia wspólnego działania. Lloyd i jego kohorta próbowali ustalić, że śledzenie Google samo w sobie jest szkodliwe, a przez to można obliczyć standardowy poziom rekompensaty. Był to fakt, że Sąd Najwyższy odrzucił najwyraźniej-mówiąc, że ustalona liczba (podobno powiązana z około £750 (około $1,000) na dotkniętego użytkownika) nie była uczciwym zadośćuczynieniem.

David Barker z Pinsent Masons — firmy Google zatrudnionej do walki z tą sprawą-napisał, że decyzja podtrzymuje pogląd, że o odszkodowanie można prosić tylko tam, gdzie wyrządzono realną szkodę. Mówiąc prościej, agregacja danych osobowych przez Google była niewystarczająca, aby spowodować prawdziwą krzywdę lub cierpienie psychiczne. Richard Lloyd, który wniósł skargę, powiedział Sky News że był “gorzko rozczarowany”, że sąd ” nie zrobił wystarczająco dużo, aby chronić społeczeństwo przed Google i innymi dużymi firmami technologicznymi, które łamią prawo.”I że to orzeczenie, w rzeczywistości, jest pisaniem czeku in blanco dla dużych firm technologicznych, aby nadal nadużywać danych użytkowników bez obawy o wotum nieufności. Dodał, że nadszedł czas, aby przywódcy rządów wkroczyli i stworzyli przepisy, aby lepiej ograniczyć nadużywanie danych osobowych.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.