Amerykańskie linie lotnicze ostrzegają, że pasmo C 5G może spowodować “katastrofalne zakłócenia”

Przemysł lotniczy twierdzi, że “katastrofalne” wydarzenie może się rozwinąć w środę, gdy AT & T i Verizon aktywują swoje nowe sieci 5G w paśmie C. W piśmie otrzymanym przez Reuters, prezesi kilku znanych linii pasażerskich i towarowych, w tym Delta, United i Southwest, ostrzegają, że zakłócenia z wież komórkowych 5G mogą wpłynąć na wrażliwy sprzęt bezpieczeństwa w ich samolotach.

“Jeśli nasze główne węzły nie zostaną dopuszczone do lotu, zdecydowana większość podróżujących i żeglugowych odbiorców zostanie zasadniczo uziemiona”, stwierdzają w liście, który został wysłany do szefów Rady Gospodarczej Białego Domu, Federalnej Administracji lotniczej i Federalnej Komisji Łączności, a także sekretarza transportu Pete ‘ a Buttigiega. “Konieczna jest natychmiastowa interwencja, aby uniknąć znaczących zakłóceń operacyjnych dla pasażerów linii lotniczych, spedytorów, łańcucha dostaw i dostarczania potrzebnych materiałów medycznych.”

Linie lotnicze poprosiły, aby AT & T i Verizon nie oferowały usług 5G w promieniu 2 mil od niektórych z najbardziej ruchliwych i najważniejszych lotnisk w kraju. Wzywają również rząd federalny do zapewnienia ” 5g jest rozmieszczony z wyjątkiem sytuacji, gdy wieże są zbyt blisko pasów startowych lotniska, dopóki FAA nie będzie w stanie ustalić, w jaki sposób można to bezpiecznie osiągnąć bez katastrofalnych zakłóceń.”7 stycznia agencja ustanowiła strefy buforowe 5G na 50 lotniskach. 

List jest najnowszym rozwojem w trwającym tam iz powrotem między liniami lotniczymi a przemysłem bezprzewodowym. AT & T, T-Mobile i Verizon wydały prawie 80 miliardów dolarów na początku 2021 roku, aby zabezpieczyć odnowione spektrum pasma C, które FCC wystawiło na aukcję. W listopadzie AT & T i Verizon zgodziły się opóźnić ich rollouty pasma C do 5 stycznia, aby pomóc FAA rozwiązać wszelkie problemy związane z zakłóceniami. Później zaproponowali ograniczenie mocy wież komórkowych w pobliżu lotnisk i zgodzili się na kolejne dwutygodniowe opóźnienie 4 stycznia.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.