USA ostrzega, że globalny niedobór chipów prawdopodobnie przetrwa do 2022 roku

Nie spodziewaj się, że światowy niedobór chipów wkrótce się skończy. Bloomberg oraz The Washington Post Uwaga amerykański Departament Handlu opublikował raport dotyczący łańcucha dostaw półprzewodników szacujący, że globalny niedobór potrwa co najmniej do drugiej połowy 2022 roku. “Nie jesteśmy nawet blisko wyjścia z lasu” z problemami z zaopatrzeniem, powiedziała sekretarz Departamentu Gina Raimondo.

Wiele firm jest szczególnie wrażliwych na problemy. Mediana zapasów chipowych dla firmy klienta spadła z 40 dni w 2019 do poniżej pięciu dni w 2021. Nawet stosunkowo krótkie (tygodniowe) zakłócenia za granicą mogą zamknąć amerykańską fabrykę, powiedział Departament.

Według raportu niedobór jest szczególnie szkodliwy dla firm zajmujących się szerokopasmowym dostępem do Internetu, producentów samochodów i producentów urządzeń medycznych. Pomimo wczesnych twierdzeń, nie było dowodów, które przyczyniły się do niedoborów. Popyt również był wyższy, a mediana odsetek w 2021 r. była o 17 proc. wyższa niż dwa lata wcześniej. Badanie Departamentu Handlu było kompleksowe, uzyskując dane o łańcuchu dostaw od prawie wszystkich głównych firm półprzewodnikowych i firm z różnych branż.

Urzędnicy stwierdzili, że rząd nie może bezpośrednio zakończyć niedoboru. Firmy prywatne były “najlepiej przygotowane” do pokonywania wyzwań poprzez zwiększenie produkcji, optymalizację projektów i ograniczenie wpływu na ich łańcuchy dostaw. Jednak Raimondo wykorzystał to jako okazję do podłączenia zaproponowanej przez prezydenta Bidena dotacji w wysokości 52 miliardów dolarów za pośrednictwem amerykańskiej Ustawy o innowacji i konkurencji (USICA). Inwestycja może pomóc “odbudować amerykańską produkcję” i wzmocnić krajowe łańcuchy dostaw na “lata naprzód” – powiedziała.

Fabryki otrzymujące pieniądze z USICY nie byłyby jednak gotowe przez lata, a sama ustawa została opóźniona. Choć uchwalił kluczowe głosowanie w Senacie, oczekuje się, że ustawa o Izbie pojawi się najwcześniej w tym tygodniu. To może potrwać dłużej, aby zarówno oczyścić dom i przekształcić się w ostatecznej formie Biden może podpisać się pod prawem. Na razie przemysł technologiczny w dużej mierze musi sam rozwiązać ten dylemat.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.