USA będą współpracować z sojusznikami, aby ograniczyć eksport narzędzi nadzoru do autorytarnych rządów

Tego samego dnia Reuters opublikował raport o tym, jak NSO spyware mógł być używany do kierowania urzędników Departamentu Stanu, administracja Biden ogłosił, że USA będą współpracować z innymi krajami, aby ograniczyć eksport oprogramowania do nadzoru i innych technologii do autorytarnych rządów. W wydarzeniu medialnym z udziałem The Wall Street Journal, Urzędnicy Białego Domu powiedział, że administracja chce koordynować z sojusznikami w sprawie kodeksu postępowania związanego z Polityką licencjonowania eksportu. Osoby zaangażowane w działania będą dzielić się informacjami na temat narzędzi stosowanych przeciwko dysydentom politycznym, dziennikarzom i zagranicznym urzędnikom państwowym.

Administracja Biden ogłosi wysiłki na zbliżającym się szczycie na rzecz Demokracji. Wydarzenie, które potrwa dwa dni między 9 a 10 grudnia, będzie okazją do spotkania rządów krajowych i sektora prywatnego w celu omówienia niektórych wyzwań stojących przed demokracjami w 2021 r.i Później. Warto zauważyć, że Chiny i Rosja nie zostały zaproszone do udziału w spotkaniu.

Urzędnicy powiedzieli Dziennik wysiłki te są częściowo odpowiedzią na globalny wzrost wykorzystania narzędzi nadzoru cyfrowego. “Technologia jest nadużywana przez rządy do inwigilacji i, w niektórych przypadkach – jak w przypadku [Chińskiej Republiki Ludowej] – do kontrolowania ich populacji” – powiedział urzędnik administracji w punkcie sprzedaży. Wysiłki te mogłyby obejmować część obecnych członków porozumienia z Wassenaar, paktu, który ustanawia dobrowolne kontrole wywozu technologii wojskowych i podwójnego zastosowania.

Inicjatywa opierałaby się na pracach, które rząd USA już wykonuje, aby ograniczyć eksport i odsprzedaż oprogramowania do cyberprzestępczości do Chin i Rosji. Pod koniec października dział handlu ogłosił nowy zestaw zasad, które będą wymagały od firm, które chcą sprzedawać swoje narzędzia hakerskie do krajów “o bezpieczeństwie narodowym”, aby uzyskać licencję od działu, zanim będą mogły to zrobić.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.