Walmart wykorzystuje ciężarówki bez kierowcy, aby ukończyć siedmiomilową pętlę dostawy

Zgodnie z obietnicą, Walmart rozpoczął realizację dostaw samochodów ciężarowych bez kierowcy we współpracy ze startupem Gatik między własnymi lokalizacjami na stałej 7-milowej pętli, poinformowały firmy. Pomimo tych ograniczeń trasa w Bentonville w stanie Arkansas obejmuje “skrzyżowania, światła drogowe i łączenie się na gęstych drogach miejskich” – poinformowały firmy. To kolejna dobra wiadomość dla rozwoju pojazdów samojezdnych po tym, jak GM uruchomił w ubiegłym tygodniu testy samojezdnych taksówek. 

Ciężarówki Gatik przynoszą zamówienia spożywcze z centrum realizacji Walmart (dark store) do pobliskiego sklepu spożywczego Walmart Neighborhood Market w Bentonville, mieście gospodarza siedziby firmy. Trasa obejmuje” środkową milę ” transportu towarów między magazynami i sklepami. Program został skutecznie uruchomiony po zatwierdzeniu grudnia 2020 przez Komisję autostradową stanu Arkansas i od tego lata jest bez kierowcy. 

Nowa usługa jest częścią przejścia Walmart na model hub-and-spoke z magazynami lub centrami realizacji zamówień bliżej klientów. Oznacza to mniejsze magazyny, więc “rośnie potrzeba powtarzania podróży z centrów realizacji zamówień do punktów odbioru”, powiedział dyrektor generalny Gatik Gautam Narang CNBC. “Tu wkraczamy my.” 

Walmart nie jest pierwszym supermarketem, który w pełni bez kierowcy, ponieważ Kroger połączył siły z samojezdnym startupem Nuro w celu dostarczania artykułów spożywczych w 2018 roku. Jednak w momencie premiery pojazdy dostawcze Nuro były małymi mikrowańcami, podczas gdy Walmart i Gatik używają pełnowymiarowych ciężarówek pudełkowych. 

Walmart i Gatik przeprowadzają podobne testy w Nowym Orleanie za pomocą elektrycznych wózków skrzyniowych, dostarczając je bezpośrednio do miejsca odbioru klienta. Jednak obecnie są one obsługiwane z kierowcami bezpieczeństwa na pokładzie, więc Arkansas trial jest pierwszym prawdziwie bez kierowcy trasy. “Nasze rozmieszczenie w Bentonville nie jest jednorazową demonstracją”, powiedział Narang. “Są to częste, generujące dochód, codzienne przejazdy, które nasze ciężarówki wykonują bezpiecznie w różnych warunkach na drogach publicznych, demonstrując zalety handlowe i techniczne operacji bez kierowcy na środkowej mili.”

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.