Oglądaj wystrzelenie DART z asteroidami NASA o 1: 20 W środę

Za kilka godzin NASA spróbuje uruchomić jedną ze swoich najciekawszych misji w ostatnim czasie. Około 1:21 czasu środkowoeuropejskiego, rakieta Falcon 9 z SpaceX ma wystartować z bazy Vandenberg Space Force w Kalifornii, przewożąc statek testowy Double Asteroid Redirection Test (DART). Za około rok NASA spróbuje celowo zderzyć się z nadlatującą asteroidą, aby sprawdzić, czy może zmienić swój kurs.

Test będzie oznaczał pierwszy raz ludzie próbowali zmienić ścieżkę asteroidy. System binarny, którego celem będzie NASA w ramach testu, nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, ale to, co agencja dowie się z misji, może być kluczowe w przyszłości. NASA zidentyfikowała co najmniej 23 obiekty, które mogłyby potencjalnie zderzyć się z ziemią w ciągu najbliższych 100 lat. A opracowanie wykonalnej strategii obrony jest kluczem do ochrony ludzkości przed tym zagrożeniem.

Cały przebieg startu można obejrzeć na kanale NASA na żywo w serwisie YouTube. Relacja na żywo rozpocznie się 24 listopada o godzinie 12: 30 ET.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.