Co się stało z uchwytem “Meta” na Instagramie?

Kiedy Facebook ogłosił rebranding na metę, firma została przygotowana. Zaraz po tym, jak Mark Zuckerberg wygłosił meandrujące przemówienie, wychwalające zalety metaverse, firma ujawniła, że przemalowała swój kultowy znak “kciuki w górę”, który znajduje się w swojej siedzibie w Menlo Park. Wiele kont w mediach społecznościowych również się zmieniło, z Facebooka na metę.

Z wyjątkiem jednego kluczowego konta. Jak wielu zauważyło w tym czasie, firma nie kontrolowała uchwytu @Meta na Instagramie. Należał do małego magazynu Z Denver o nazwie META. W dniu ogłoszenia Facebooka, firma, która publikuje historie o stylu życia motocykli, zamieściła zdjęcie różnych problemów drukowanych z podpisem ” od 2014 roku.”

Tego wieczoru ostatnie posty z konta @Meta były wypełnione komentarzami zachęcającymi właściciela do” posiadania ” konta, lub przynajmniej sprzedaży go za wysoką cenę. “Trzymaj i sprzedawaj wysoko” – napisał jeden z użytkowników. Ale następnego dnia konto tajemniczo zniknęło, jak Kwarc zgłoszono. Facebook Instagram nie jest dokładnie taki sam, ale @Meta zawiera teraz całą zawartość z poprzedniej strony @Facebook Instagram. Posty na koncie sprzed 28 października, tak jakby sieć społecznościowa zawsze je kontrolowała. Posty od META, magazyn, teraz pojawia się pod rączką @ readmeta .

META wydawca nie odpowiedział na prośby o komentarz. Ale na swojej stronie internetowej nadal są oznaki poprzedniego konta na Instagramie. Strona internetowa firmy wciąż odsyła do swojej starej instagram.com/meta konto. Co dziwne, kliknięcie tego linku ze strony wydawcy powoduje błąd, mimo że łączy się z tym samym adresem URL, co konto meta należące teraz do Facebooka.

Zrzut Ekranu / Engadget

On Wtorek, Ben Geise, METAwspółzałożyciel i redaktor naczelny, zapowiedział, że najnowszy numer magazynu będzie ostatnim pod nazwą, której używał od ponad ośmiu lat. “Cenimy naszą indywidualność ponad wszystko, więc kiedy pojawiła się wiadomość, że korporacyjny Goliat zmienia nazwę na Meta, czułem się jak cios w brzuch” – napisał na blogu. “Po naciśnięciu przełącznika nasza tożsamość nagle się rozmyła, a my patrzyliśmy, jak nasze imię krąży po odpływie i zmywa czymś, nad czym nie mieliśmy kontroli.”

Geise nie odpowiedział na prośby o komentarz, więc trudno dokładnie wiedzieć, co się stało. Ale Warunki Świadczenia Usług na Instagramie stwierdzają, że firmy nie są w stanie “zarezerwować” uchwytów. A warunki przewidują, że firmy nie mogą domagać się naruszenia znaku towarowego, jeśli właściciel konta używa go do niepowiązanych celów. “Używanie znaku towarowego innej osoby w sposób, który nie ma nic wspólnego z produktem lub usługą, dla której przyznano znak towarowy, nie jest naruszeniem Polityki dotyczącej znaków towarowych Instagram”, stwierdza Polityka. “Nazwy użytkowników Instagram są dostarczane na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy.”

Oczywiście konta i uchwyty często handlują rękami. Wiadomo, że firmy korzystają z usług escrow do negocjowania przelewów na konto, podczas gdy inne korzystały z bardziej zacienionych rynków, aby uzyskać dostęp do kont z pożądanymi uchwytami.

Ale praktyka jest również oficjalnie zabroniona przez Warunki korzystania z usługi Instagram. “Nie możesz sprzedawać, licencjonować ani kupować żadnych kont ani danych uzyskanych od nas lub naszej usługi”, stwierdza Warunki usługi. “Obejmuje to próby kupna, sprzedaży lub przeniesienia dowolnego aspektu konta (w tym nazwy użytkownika); zabiegać nie gromadzić ani nie wykorzystywać danych logowania ani odznak innych Użytkowników; ani żądać ani zbierać nazw użytkowników Instagram, haseł ani przywłaszczać tokenów dostępu.”

Rodzi to pytanie, czy Facebook uchylił się od własnych zasad, aby uzyskać dostęp do pożądanej nazwy użytkownika, za co inni użytkownicy są rutynowo zbanowani. Lub czy przedsiębiorstwo znalazło inne uzasadnienie dla przejęcia rachunku. Rzecznik Instagram nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Na razie, META wydawca mówi, że koncentruje się na przyszłości. “Nasza marka to coś więcej niż tylko nazwa. Reprezentujemy sposób życia ” – napisał Geise. “Rozmawiamy, aby zainspirować i zachęcić rzadką rasę ludzi, którzy są na tyle odważni, aby podążać za swoimi marzeniami i nigdy nie oglądać się za siebie.”

Aktualizacja 12 / 16 19:10 ET: rzecznik Meta powiedział, że nie było żadnych roszczeń dotyczących znaków towarowych ani gróźb prawnych META wydawca, ale odmówił komentarza na temat tego, czy sieć społecznościowa była w kontakcie z czasopismem, czy też otrzymali rekompensatę za swoją nazwę użytkownika. “Pozwalamy ludziom zmieniać nazwy użytkowników na Instagramie”, powiedział rzecznik Meta Stepahnie Otway w oświadczeniu.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.