Kiedy blockchain wzywa, jak odpowie marketing społecznościowy?

Już teraz widzimy nowe społeczności wyłaniające się z blockchain—a marketerzy uważnie obserwują. Niezależnie od tego, czy gracze chodzą po Decentraland, fani sportu i kolekcjonerzy grają w grę wyścigową NFT Zed Run lub kupują Top Shot NFTs, czy hobbystyczni inwestorzy rozmawiający na Discord o najnowszej kryptowalucie, społeczności te są okazjami dla marek do łączenia się z ludźmi, którzy mogą być zainteresowani tym, co sprzedają lub robią.

​​Tempo rozwoju w przestrzeni blockchain jest oszałamiające, więc całkowite nadążanie jest niemożliwe. Jednak, jak Wszystko inne, ważne jest, aby poświęcić czas na edukację—zwłaszcza jeśli jesteś marketerem w mediach społecznościowych, który ma już do czynienia z przyspieszonym tempem zmian napędzanych przez nowe platformy, aktualizacje technologii i zmieniające się oczekiwania odbiorców. Normy społeczne, możliwości i oczekiwania odbiorców tych dwóch formatów są szalenie różne, ale prawie na pewno będą się przecinać, A treści w mediach społecznościowych i strategie marketingowe ewoluują w ich następstwie.

Dokąd to wszystko zmierza? Uczciwa osoba powie Ci, że jest naprawdę za wcześnie, aby powiedzieć, jak blockchain ostatecznie zmieni nasze relacje z społecznościami. Ale to nie znaczy, że marki nie powinny zwracać uwagi na kilka kluczowych obszarów.

Nowy wymiar

Kiedy myślimy dziś o sieciach społecznościowych, często myślimy o platformach liniowych, 2D. Ktoś publikuje zdjęcie lub film, a inne osoby mogą go skomentować. Zasady są proste i zdecydowanie proste. Ale wraz z wydajnością blockchain pojawia się obietnica nowego typu świata 3D-metawersum z ekspansywnym zasięgiem społecznym, ale gdzie (z Pomocą NFTs) działania i konsekwencje mają rzeczywistą wartość i wagę.

W miarę rozwoju platform społecznościowych prawdopodobnie opuścimy płaszczyznę 2D i przejdziemy do światów 3D, które będą miały głęboki wpływ na rodzaj treści, które ludzie konsumują, a marki tworzą. Nie chodzi mi tylko o zapotrzebowanie na Więcej 3D, treści multisensoryczne i głębsze opowiadanie historii, ale może nawet o bardziej fundamentalną zmianę równowagi platform społecznościowych.

Dwie platformy społecznościowe obsługujące najwięcej rozmów NFT to Discord i Clubhouse. Interesujące jest to, że nowa technologia oparta na blockchain znalazła swój dom na tych stosunkowo nowych platformach społecznościowych. Nie to, że nie ma rozmowy NFT na Twitterze, Instagramie i gdzie indziej, ale najbardziej znaczące rozmowy w najsilniejszych społecznościach mają miejsce szczególnie w klubie. Może to sygnalizować nowy paradygmat marketingowy, który pomoże niektórym nowszym platformom wzrosnąć i spowodować, że inne główne punkty skupienia się na nich.

Wszystko o pieniądzach

Innym obszarem, w którym możemy spodziewać się zmiany treści społecznościowych z powodu blockchain, jest rozprzestrzenianie się NFTs i możliwość zarabiania na cyfrowym dziele sztuki lub cyfrowym Kolekcjonerze. Wiele platform, ostatnio Twitter, już konceptualizowało przyszłość, w której social pozwala użytkownikom bardziej bezpośrednio zarabiać na swoich odbiorcach. To dodałoby nową zmarszczkę, w której każdemu elementowi treści można przypisać konkretną wartość i sprzedać.

Z tego powodu sposób, w jaki ludzie myślą o tworzeniu i publikowaniu zdjęć, grafiki i pisania, może się zmienić, gdy będą chcieli przekształcić swoje treści społecznościowe w NFTs i zarabiać na inne sposoby. Ta nowa zachęta może całkowicie podnieść oczekiwania odbiorców, a marki staną w obliczu nowych norm i jeszcze szerszej konkurencji o uwagę.

Nowa aksamitna Lina

Technologia Blockchain może nawet wpłynąć na myślenie stojące za tym, jak wszyscy budują swoje społeczności. Wyobraź sobie, że więcej twórców lub marek zaczęło tworzyć własne tokeny NFT, aby rozdawać, sprzedawać lub w inny sposób dzielić się między fanów i obserwujących. Stworzyłoby to poziom wyłączności i kontrolowanego dostępu, dzieląc Społeczności jeszcze bardziej niż są one obecnie.

Pamiętaj, NFTs to coś więcej niż moda na sprzedaż memów. To inteligentne kontrakty. Z tego powodu NFT może reprezentować więcej niż tylko fragment treści. NFT może być biletem na pokaz mody, może dyktować przyszłe tantiemy ze sprzedaży NFT, może być dostępem do zaproszonego kanału Discord lub Slack-lub czegoś zupełnie innego.

Dla marki ten poziom budowania społeczności kontrolowanego przez blockchain może spowodować poważne zmiany w sposobie tworzenia treści, aby służyć tym społecznościom.

Marki powinny teraz eksperymentować. Powinni przyglądać się nowym możliwościom wynikającym z technologii blockchain i myśleć o tym, w jaki sposób może ona zmienić ich działalność z perspektywy marketingowej lub jako kluczowy czynnik generujący przychody. I choć trudno naprawdę powiedzieć, jaki wpływ będzie miał na społeczeństwo, jakie znamy, ważne jest, aby marki wkrótce rozpoczęły proces edukacji i adaptacji, aby mogły być innowatorami, a nie obserwatorami. 

Subskrybuj Ad Age teraz, aby uzyskać wielokrotnie nagradzane wiadomości i informacje.