Dlaczego Apple zmieniło zdanie na prawo do naprawy

Apple nie ma dobrych osiągnięć w zakresie pozwalania klientom na naprawę sprzętu. W ciągu ostatniej dekady komputery Apple stały się zasadniczo niemożliwe do serwisowania lub aktualizacji, a iPhone zawsze był zablokowanym pudełkiem. Żądni przygód właściciele mogą podążać za przewodnikami z iFixit, aby spróbować samemu dokonać naprawy, ale jest to niebezpieczna propozycja. Pamiętaj, że to było na początku tego roku, kiedy odkryliśmy, że wymiana wyświetlacza na iPhonie 13 wyłączy Identyfikator twarzy. (Apple później wycofał się z tego.)

Tak więc ogłoszenie Apple na początku tego tygodnia, że zacznie sprzedawać części i narzędzia bezpośrednio konsumentom i oferować Instrukcje naprawy, było ogromnym zaskoczeniem, a ruch natychmiast okrzyknięty zwycięstwem przez działaczy right-to-repair. “Jednym z najbardziej widocznych przeciwników naprawy dostępu jest cofanie kursu” – powiedział Nathan Proctor, starszy dyrektor kampanii “prawo do naprawy” w Public Interest Research Groups (PIRG). “Ruch Apple pokazuje, że to, o co prosili zwolennicy naprawy, zawsze było możliwe.”iFixit był podobnie zadowolony, mówiąc, że ruch jest” dokładnie to, co robi Apple.”

Obie grupy zawstydziły swoje wypowiedzi, odnotowując kilka haczyków. PIRG twierdzi, że plany Apple ‘ a nie były tak kompleksowe, jak prawo do naprawy omawiane w ponad dwóch tuzinach Stanów, podczas gdy iFixit chce “przeanalizować warunki prawne i przetestować program”, zanim będzie mógł powiedzieć, na ile Apple zasługuje na kredyt. Ale bez względu na to, nadal jest to główny temat. Co skłoniło Apple do tego ruchu?

Proctor powiedział Engadget w wymianie e-mail, że jego zdaniem “połączona presja ze strony konsumentów, regulatorów i akcjonariuszy zmieniła myślenie Apple.”Ale szybko zauważył również, że jest presja płynąca z wnętrza samego Apple. “Widzieliśmy z niektórych wyciekły e-maile z 2019, że wiele wewnątrz Apple nigdy nie chciał być wrogi do naprawy w sposób, że Apple był w czasach,” powiedział. Prawdopodobnie widziałeś, że [współzałożyciel Apple Steve] Wozniak odwołał [out] praktyki, ale wyciekły e-maile pokazują wewnętrzne obawy, że robią złe rzeczy.”

Apple nakręciło ostatnio kilka innych filmów, które pokazują, że potencjalna kontrola rządu i nadzór mogą napędzać zmiany w firmie. W 2020 firma Apple wreszcie pozwoliła użytkownikom ustawić różne aplikacje przeglądarki i poczty e-mail jako domyślne na iPhonie i iPadzie, a Siri zaczęła mądrzej uczyć się preferencji dla różnych aplikacji muzycznych, gdy poprosisz ją o odtwarzanie utworów.

Chociaż jest prawdopodobne, że Apple myśli o presji rządu, ta zmiana może również być po prostu częścią firmy słuchania swoich użytkowników i poprawiania błędów, które popełniła w ciągu ostatnich pięciu lat. Weź nowy MacBook Pro, być może największy” Mea culpa ” Apple kiedykolwiek oferowane: firma odwróciła swój trend realizacji cienkiej i lekkiej konstrukcji za wszelką cenę, a zamiast tego faktycznie wykonane zarówno 14-i 16-calowy MacBook Pro grubsze i cięższe niż ich poprzednicy. Firma dodała również porty tylne, które wcześniej usunęła, zabiła niepopularny pasek dotykowy i ogólnie zrobiła laptop, który sprawiał wrażenie, jakby słuchali opinii konsumentów. To samo można powiedzieć o swoim nowym programie naprawy domu.

Regis Duvignau /

Ruch Apple w tym tygodniu może być również postrzegany jako rozszerzenie programu, który firma uruchomiła w zeszłym roku, kiedy zaczęła dostarczać części i szkolenia do warsztatów naprawczych innych firm, które spełniły wymagania Appleifikacje. Oczywiście nie jest to to samo, co ułatwianie napraw każdemu, ale otwarcie dostępu oznacza, że krajobraz napraw produktów Apple znacznie się zmienił w ciągu ostatnich kilku lat.

Niezależnie od tego, jak duży jest ten nowy plan, Proctor i PIRG postrzegają to jako pierwszy krok, coś, co Apple będzie musiało nadążyć i rozwinąć, aby naprawdę dostarczyć to, na co zasługują działacze prawa do naprawy. “Myślę, że prawo do naprawy wie, czego chce, i naprawdę trudno będzie nas przekonać, aby zadowolić się czymś mniej niż otwartym rynkiem napraw” – powiedział Proctor. “Gdyby zrobili ten krok lata temu, być może musielibyśmy się rozstrzygnąć, ale mamy impet i zamierzamy wzmocnić naprawę w jak największym stopniu. Myślę, że większość ustawodawców zgadza się: to tylko jedna firma i ograniczony program. Podłoga została podniesiona, ale nie jesteśmy jeszcze blisko sufitu.”

iFixit ma podobny pogląd na sytuację. “[Apple] pionierem klejonych baterii i opatentowanych śrub, a teraz robią pierwsze kroki na drodze powrotnej do trwałych, nadających się do naprawy produktów. iFixit wierzy, że zrównoważony świat technologii, który można naprawiać, jest możliwy i ma nadzieję, że Apple podąży za tym zobowiązaniem, aby poprawić ich zdolność do naprawy.”

Jeśli chodzi o to, co ma nadejść, wygląda na to, że Apple zobowiązuje się zrobić to tylko pierwszy krok. Firma powiedziała, że opcje naprawy początkowo skupią się na powszechnie naprawianych modułach w iPhone 12 i 13, takich jak ekran, bateria i Kamery, ale mówi, że więcej opcji pojawi się w następnym roku. Nie wiemy, czy Apple da aktywistom prawo do naprawy wszystko, czego chcą. Wydaje się mało prawdopodobne, że Apple zrobi iPhone ‘ a, w którym można go po prostu otworzyć i wrzucić nową baterię, jak stare telefony.

Apple często może być dzwonkiem dla reszty branży-Zobacz, jak szybko inni producenci telefonów upuścili gniazda słuchawkowe. Możliwe, że inne duże firmy z branży elektroniki użytkowej wykonają podobne ruchy. “Myślę, że inne firmy pójdą za nimi” – powiedział Proctor. Zauważył również, że Google właśnie wydał oprogramowanie, które pozwala na wymianę wyświetlacza Na Pixel 6 być prawidłowo skalibrowany do pracy z czujnikiem odcisków palców na ekranie.”Widzimy wiele zmian w pracach i mamy nadzieję, że możemy wyznaczyć nowy punkt odniesienia dla dostępu do naprawy.”Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie będziemy pamiętać o Apple’ s about-face jako katalizator tych zmian-zakładając, że firma podąży za nowym stanowiskiem i ułatwi właścicielom naprawę szerszej gamy swoich produktów.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.