Wiatr i energia słoneczna mogą zaspokoić 85 procent obecnych potrzeb energii elektrycznej w USA

Energia wiatrowa i słoneczna może zaspokoić około 85 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w USA – wynika z artykułu opublikowanego w Nature Communications. Akumulatory, nadbudowa pojemności i inne opcje przechowywania mogą zwiększyć tę liczbę.

Mieszanka energii wiatrowej i słonecznej powinna wystarczyć, aby zaspokoić większość obecnych potrzeb energetycznych w “zaawansowanych, uprzemysłowionych krajach”, zgodnie z badaniem. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Irvine (UCI), Chińskiego Uniwersytetu Tsinghua, Carnegie Institution for Science i Caltech przyjrzeli się 39-letnim godzinowym danym o zapotrzebowaniu na energię z 42 krajów, aby określić, czy zasoby wiatrowe i słoneczne są wystarczające do spełnienia wymagań.

Odkryli, że najbardziej niezawodne systemy, w których energia wiatrowa jest najbardziej rozpowszechniona, mogą zaspokoić potrzeby energetyczne w krajach, które badali od 72 do 91 procent czasu, a to przed rozważaniami dotyczącymi przechowywania. Dodaj zdolność magazynowania energii do 12 godzin, a te odnawialne źródła energii mogą zaspokoić od 83 do 94 procent godzinowego zapotrzebowania na energię. Jednak naukowcy zauważyli, że nawet jeśli źródła energii wiatrowej i słonecznej mogą zaspokoić ponad 90 procent zapotrzebowania na energię w regionie, nadal będą setki godzin rocznie, w których popyt nie zostanie zaspokojony.

“Wiatr i energia słoneczna mogą zaspokoić ponad 80 procent popytu w wielu miejscach bez szalonych ilości magazynów lub nadmiernej mocy wytwórczej, co jest punktem krytycznym”, powiedział współautor Steven Davis, profesor nauk o systemie Ziemskim w UCI. “Ale w zależności od kraju w ciągu roku może istnieć wiele wielodniowych okresów, w których konieczne będzie zaspokojenie zapotrzebowania na magazynowanie energii i inne niekopalne źródła energii w przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla.”

W grę wchodzą wyzwania geofizyczne. W dokumencie sugeruje się, że większym krajom położonym bliżej równika łatwiej byłoby w pełni przejść na zrównoważone źródła energii, ponieważ mogą one bardziej niezawodnie korzystać z energii słonecznej przez cały rok. Niemcy, na przykład, mogą mieć trudności z zaspokojeniem większości swoich potrzeb za pomocą wiatru i słońca, ponieważ jest to stosunkowo mniejszy kraj na wyższej szerokości geograficznej.

Jednym z rozwiązań byłoby łączenie zasobów przez sąsiednie kraje. “Wiele spójności i niezawodności może zapewnić system, który obejmuje zasoby słoneczne z Hiszpanii, Włoch i Grecji z obfitym wiatrem dostępnym w Holandii, Danii i Regionie Bałtyckim”, powiedział Dan Tong, adiunkt nauk o systemie Ziemskim na Uniwersytecie Tsinghua i główny autor artykułu.

Wiele krajów ogranicza swoje uzależnienie od paliw kopalnych, co ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia wpływu zmian klimatu. Jak wynika z raportu dwóch ośrodków analitycznych zajmujących się ekologiczną energią, w 2020 r.Europa wygenerowała więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.