Klony “Wordle” przejmują App Store

Jeśli spędziłeś jakiś czas na Twitterze w ostatnim tygodniu, są szanse, że widziałeś siatki pól emoji przejmujące Twój kanał. To dzięki Wordle, nowa gra logiczna, która stała się dla wielu obsesją od The New York Times napisał o tym nieco ponad tydzień temu.

Podobnie jak inne gry wirusowe, Wordle jest zwodniczo proste: masz sześć szans na odgadnięcie nowego pięcioliterowego słowa. I to … mniej więcej tyle. Jest tylko jedna zagadka dziennie, a gra jest darmowa bez reklam . Jego twórca, programista o imieniu Josh Wardle, jest najwyraźniej “przytłoczony” popularnością swojej gry. Ale fakt, że gra nie ma aplikacji, pozwolił programistom na stworzenie własnej podróbki wersji gry.

Jeden szczególnie skandaliczny przykład pochodzi od dewelopera Zacha Shakked, który stworzył aplikację o nazwie “Wordle – Aplikacja.Na pierwszy rzut oka aplikacja, która jest podtytułem “Gra słowna, w którą wszyscy grają!“można łatwo pomylić z oryginałem. Słowo siatka wygląda prawie tak samo, a nawet używa tego samego schematu kolorów. Ale Wersja Shakked również prosi graczy, aby zapisać się do subskrypcji “pro”, która kosztuje $29.99 po trzydniowym ” darmowym okresie próbnym.”

Ale między nazwaniem aplikacji “Wordle” i uruchomieniem reklam w wyszukiwarce na podstawie terminu w App Store, Shakked wydaje się odnieść sukces w czerpaniu korzyści z popularności gry pierwotnie stworzonej przez Wardle. “To absurd. 450 prób wczoraj o 1 w nocy, teraz o 950 i coraz nowe co minutę ” – napisał na Twitterze, który od tego czasu stał się prywatny. “12K pliki do pobrania, ranking # 28 słowo gra, i # 4 wynik dla “Wordle” w App Store. Lecimy na jebany księżyc.”

Zrzut ekranu przez Twittet

Shakked i Wardle nie odpowiadali na pytania Engadgeta. Ale Shakked nie jest jedynym deweloperem, który próbuje zarobić na popularności Wordle. Jego aplikacja jest jedną z co najmniej sześciu Wordle klony pojawiły się w App Store w ciągu ośmiu dni od oryginału New York Times artykuł o Wordle. Inny, zwany “What Word-Wordle”, który pobiera $0.99 w aplikacji, aby usunąć reklamy, twierdzi, że jest” grą słów nr 1 ” na zrzutach ekranu ze sklepu z aplikacjami. (Jest w rzeczywistości w rankingu nr 7 w grach słownych, zgodnie z listą App Store.)

Scammy knockoff apps wykorzystanie popularności wirusowej gry nie jest oczywiście niczym nowym. Twórcy gier od lat narzekają na tę praktykę. Apple nie odpowiedział od razu na pytania dotyczące Wordle klony w swoim sklepie. Ale dzięki wiadomościom e-mail opublikowanym podczas procesu Epic V. Apple wiemy, że aplikacje do naśladowania od dawna są źródłem frustracji również dla kadry kierowniczej Apple. “Czy nikt nie przegląda tych aplikacji? Nikt nie pilnuje sklepu?”Phil Schiller napisał (a): Trzy lata później skarżył się, że “nie mogę uwierzyć, że nadal nie” mają zautomatyzowane narzędzia do znajdowania aplikacji oszustwa.

Update 1/11 19:52 ET: App Store oferty dla Wordle klony nie są już dostępne, a aplikacje wydają się być usunięte ze sklepu. Skontaktowaliśmy się z Apple, aby uzyskać więcej informacji. 

Aktualizacja 1/11 10: 05 ET: Apple potwierdziło Engadget, że usunęło gry z App Store.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.