Lekarze i naukowcy wzywają Spotify do stworzenia polityki dezinformacji

Lekarze, eksperci w dziedzinie zdrowia i naukowcy codziennie walczą z dezinformacją COVID-19. Platformy takie jak Facebook i Twitter przyjęły zasady w celu ograniczenia szerzących się fałszywych roszczeń,ale niektóre nie mają zasad. Grupa 270 lekarzy, pielęgniarek, naukowców i pedagogów wysłała list otwarty do Spotify w związku z niedawnym epizodem Na Joe Rogan Experience, wzywając serwis streamingowy do przyjęcia jasnej polityki i wypełnienia swojej ” odpowiedzialności za ograniczenie rozprzestrzeniania się dezinformacji.” 

31 grudnia w swoim podcastie Joe Rogan przeprowadził wywiad z doktorem Robertem Malone, wirusologiem, który twierdzi, że jest jednym z twórców technologii mRNA. Nie wiadomo, czy to prawda. Podczas czatu Malone przedstawił bezpodstawne twierdzenia na temat COVID-19, w tym pomysł, że “psychoza formowania masowego” doprowadziła ludzi do przekonania, że szczepionki są skuteczne i pogląd, że prezydent Biden zataił dane, które wspierały iwermektynę jako ważne leczenie. Odcinek szybko stał się wirusowy zarówno wśród krytyków, jak i fanów, ponieważ Rogan średnio ponad 10 milionów słuchaczy na odcinek. YouTube usunął film z wywiadu, a Malone został niedawno wykluczony z Twittera za naruszenie polityki dezinformacji platformy COVID-19.

“Pozwalając na rozpowszechnianie fałszywych i społecznie szkodliwych twierdzeń, Spotify umożliwia swoim hostowanym mediom niszczenie zaufania publicznego do badań naukowych i sianie wątpliwości co do wiarygodności wskazówek opartych na danych oferowanych przez lekarzy”, wyjaśnia list. “[Epizod] nie jest jedynym wykroczeniem, które ma miejsce na platformie Spotify, ale odpowiednim przykładem braku złagodzenia szkód, które powoduje Platforma.”

W Kwietniu, Verge poinformował to było w porządku z epizodem Rogana, w którym zachęcał 21-latków do nie szczepienia się. Źródło firmy wskazało, że wiadomość nie była ” na zewnątrz anty-szczepionką “i nie”wezwał do działania”, The Verge ‘ s Napisała wtedy Ashley Carman. Spotify usunęło bardziej wyraźne przykłady dezinformacji o szczepionce, w tym piosenkę muzyka Iana Browna i podcast Pete ‘ a Evansa. Firma powiedziała w przeszłości, że ” zabrania treści na platformie, która promuje niebezpieczne fałszywe, zwodnicze lub wprowadzające w błąd treści dotyczące COVID-19, które mogą powodować szkody w trybie offline i/lub stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego.”I że gdy coś narusza te wytyczne, jest usuwane.

Jednak, jak wskazuje ten list otwarty, Spotify nie ma oficjalnej polityki dezinformacji, takiej jak Facebook, Twitter, YouTube i inne. Grupa prosi o to, aby platforma właśnie to zrobiła, zamiast bezpośrednio podejmować działania przeciwko Roganowi lub usuwać dany odcinek. Chcą, aby firma stworzyła zasady, które pociągną twórców podcastów do odpowiedzialności za treść ich programów.

Spotify zapłaciło 100 milionów dolarów za zablokowanie The Joe Rogan Experience jako ekskluzywny podcast w 2020 roku. Serial był najbardziej popularny na platformie w 2021 roku, zarówno w USA, jak i na całym świecie. Kiedy Rogan spotkał się z krytyką w związku z wyborem gości, w tym innym przykładem pandemicznej dezinformacji w odcinku z Alexem Jonesem, Dyrektor Generalny Spotify Daniel Ek powiedział, że platforma nie ponosi odpowiedzialności redakcyjnej za podcasty.

“Mamy też wielu naprawdę dobrze opłacanych raperów na Spotify, którzy zarabiają dziesiątki milionów dolarów, jeśli nie więcej, każdego roku ze Spotify.”Ek powiedział Axios. “A my nie dyktujemy jakie są pw swoich piosenkach też.” 

Spotify nie odpowiedział na prośbę Engadget o komentarz zarówno do listu otwartego, jak i Polityki dezinformacji firmy.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.