Apple pozwoli aplikacjom randkowym w Holandii oferować płatności firm trzecich

Apple po raz kolejny przestrzega przepisów, które wymagają, aby umożliwić alternatywne opcje płatności w App Store, chociaż ten jest bardzo specyficzny. Jako Reuters według doniesień, Apple potwierdziło, że zastosuje się do poleceń holenderskiego Urzędu ds. konsumentów i rynków, zmuszając go do zezwalania zewnętrznym systemom płatności w Tinderze i innych lokalnie oferowanych aplikacjach randkowych. Regulator ustalił 24 grudnia, że Apple nadużyło swojej siły rynkowej, wymagając od niej platformy zakupów w aplikacji i dał Apple do 15 stycznia, aby wprowadzić zmianę, jeśli chce uniknąć kar.

Podobnie jak w przypadku poprzednich decyzji, Apple nie było szczęśliwe. Twierdził, że dopuszczenie opcji innych firm “zagroziłoby użytkownikowi”, stwarzając nowe zagrożenia dla Prywatności i bezpieczeństwa, i przypomniał programistom, że oni (lub ich partnerzy płatności) będą odpowiedzialni za obsługę zwrotów i podobnych problemów. Apple odwołuje się do decyzji ACM i zauważył, że nadal będzie pobierać prowizje od płatności stron trzecich.

Zamówienie nie dotyczy innych aplikacji dostępnych w Holandii. Odzwierciedla to jednak rosnący sprzeciw regulacyjny wobec modelu biznesowego Apple App Store w wielu krajach, w tym w Korei Południowej i USA. Urzędnicy są coraz bardziej przekonani, że Apple korzysta z wymogu zakupu w aplikacji, aby stłumić konkurencję, i nie będzie zaskakujące, jeśli inne kraje wkrótce pójdą w ślady.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.