Chińska sonda Chang ‘ E-5 Znajduje na miejscu ślady wody na powierzchni Księżyca

Chiński lądownik księżycowy Chang ‘ E-5 znalazł wodę na powierzchni Księżyca. po raz pierwszy naukowcy odkryli na miejscu dowody na istnienie tej substancji na ziemskim satelicie. W opracowaniu opublikowanym w Postępy Nauki Chińscy naukowcy twierdzą, że lądownik wykrył oznaki cząsteczek wody lub hydroksylu, Bliskiego chemicznego kuzyna H2O. Chang ‘ E-5 użył spektrometru do analizy składu regolitu w pobliżu miejsca lądowania. Okazało się, że większość gleby ma stężenie wody poniżej 120 części na milion, dzięki czemu powierzchnia Luny jest znacznie bardziej sucha niż powierzchnia Ziemi.

Honglei Lin et al.

Chińscy naukowcy uważają, że większość cząsteczek przybyła na Księżyc w procesie zwanym implantacją wiatru słonecznego. Naładowane cząstki słońca wypędziły atomy wodoru na powierzchnię Księżyca, gdzie później połączyły się z tlenem, tworząc wodę i hydroksyl. Badanie opiera się na ustaleniach NASA opublikowanych w 2018 roku, kiedy to znalazła dowody na obecność wody na nasłonecznionych powierzchniach Księżyca za pomocą lotniczego teleskopu podczerwieni. Przez dziesięciolecia naukowcy uważali, że Księżyc jest całkowicie suchy z powodu niemal nieistniejącej atmosfery. Bez atmosfery, myślano, że nie ma tam nic, co chroniłoby cząsteczki wody przed ostrym promieniowaniem słońca.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.