John Lewis zaprzecza kopiowaniu okładki “Electric Dreams” zespołu do Świątecznej reklamy

Jeden z najbardziej głośnych reklamodawców na świecie dzięki wielokrotnie nagradzanym kampaniom, John Lewis coraz częściej cierpi z powodu luzu w jego sukcesie. Marka i jej agencja były wcześniej oskarżane o plagiat przez kilku autorów książek dla dzieci, którzy twierdzili, że sprzedawca pożyczył pomysły na swoje reklamy bezpośrednio z opowieści. 

Takie roszczenia nie doprowadziły do działań prawnych, a w tym przypadku nie jest to zagrożone; zamiast tego, według The Guardian, Portrety poprosiły, aby firma “przekazała darowiznę obu organizacjom charytatywnym i uznała naszą pracę.” 

Rzeczniczka Johna Lewisa powiedziała Ad Age: “robimy wiele, aby pomóc osobom dotkniętym przez COVID. Wspieramy już wiele organizacji charytatywnych dzięki naszej działalności “Give a Little Love”, która rozpoczęła się w zeszłe Święta, aby pomóc osobom dotkniętym przez COVID i do tej pory wygenerowała £8m. Obejmowało to darowizny zarówno dla lokalnych gałęzi umysłu, jak i na rzecz kruszenia opieki w żałobie na poziomie krajowym i lokalnym. Dodatkowo pomagamy organizacjom charytatywnym NHS poprzez sprzedaż naszej tęczowej bombki.”

Ponieważ ostatni wiersz pojawia się na ogonie klęski reklam ubezpieczeniowych, a w czasie poważnych zmian w detalistach, nieuchronnie doprowadzi to do dalszych spekulacji zarówno na temat jego relacji z Adam&Eve/DDB, jak i przyszłości jego hitowych reklam. Przedstawiciel sprzedawcy powiedział, że Adam & Eve / DDB “nadal jest naszą kreatywną agencją reklamową.”

John Lewis doświadczył wielu zmian w zarządzaniu, w tym odejścia długoletniego szefa marketingu Craiga Inglisa. Nowe krzesło, Dame Sharon White, dołączyło do sprzedawcy w 2020 roku i zainicjowało wiele zmian, w tym uchylenie zobowiązania firmy “nigdy świadomie Nie zaniżonego”. John Lewis zamknął w tym roku około jedną trzecią swoich fizycznych sklepów detalicznych, ponieważ przenosi więcej sklepów internetowych. Obecnie firma przegląda również swoje konto medialne, które posiada Manning Gottlieb OMD.