Meta twierdzi, że 50 000 osób było celem “inwigilacji do wynajęcia” firm

Meta zakazała siedmiu firm “inwigilacji do wynajęcia”, które zaatakowały co najmniej 50 000 ludzi na całym świecie. Firma zakazała również ponad 1000 kont powiązanych z tymi firmami.

Firmy kierowane do takedowns to Cobwebs, Cognite, Black Cube, Bluehawk CI, BelltroX i Cytrox. Badacze bezpieczeństwa Facebooka zidentyfikowali również “Nieznany podmiot w Chinach”, który “rozwijał surveillanceeware” i używał oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Naukowcy Facebooka nie powiedzieli, kto stoi za grupą, ale powiedzieli, że oprogramowanie było używane przez “krajowe organy ścigania” w kraju.

Podczas gdy niektóre firmy produkują oprogramowanie szpiegujące, grupy stosują również inne taktyki, w tym inżynierię społeczną z fałszywymi kontami, aby uzyskać dostęp do danych osobowych celów. Podczas czwartkowej rozmowy z dziennikarzami, szef ochrony Meta Nathaniel Gleicher powiedział, że chociaż wiele uwagi poświęcono grupom “hacking for hire”, takim jak NSO, szersza branża “inwigilacja do wynajęcia” również jest niepokojąca. “Jedną z rzeczy, które charakteryzują przemysł inwigilacji lub wynajmu, jest masowe targetowanie” – powiedział.

Meta

– Cyber najemnicy często twierdzą, że ich usługi i ich inwigilacja miały skupić się na śledzeniu przestępców i terrorystów. Ale nasze dochodzenie i podobne dochodzenia …wykazały, że cel jest w rzeczywistości masowy i obejmuje dziennikarzy, dysydentów, krytyków reżimów autorytarnych, rodziny opozycjonistów i działaczy na rzecz Praw Człowieka.”

W sumie Meta twierdzi, że powiadomi “około 50 000” osób z ponad 100 krajów, które według niego były celem tych firm. Facebook zaleci tym użytkownikom ponowne zapoznanie się z ustawieniami prywatności i włączenie dodatkowych środków bezpieczeństwa konta, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Aktualizacja 12 / 16 5: 20 ET: w oświadczeniu przedstawiciel Black Cube powiedział, że firma ” nie podejmuje żadnych phishingu ani hackingu i nie działa w świecie cybernetycznym.””Black Cube uzyskuje porady prawne w każdej jurysdykcji, w której działamy, aby zapewnić, że wszystkie działania naszych agentów są w pełni zgodne z lokalnymi przepisami” – powiedział rzecznik.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.