Porsche “digital twin” może przewidzieć, kiedy twój samochód będzie potrzebował serwisu

Czy nie byłoby lepiej, gdyby twój samochód mógł polecić serwis w oparciu o to, kiedy prawdopodobnie go potrzebujesz, a nie tylko ustalony harmonogram? Może. Porsche opracowuje “cyfrowy bliźniak” (czyli wirtualną kopię), który pomaga przewidywać wymagania serwisowe w oparciu o styl jazdy. Algorytmy mogą analizować kombinację danych z czujników i “big data”, aby polecić usługę w oparciu o styl jazdy. Możesz potrzebować wczesnej pracy nad zawieszeniem, jeśli zabierasz samochód na tor, lub silnika, jeśli masz długi dojazd autostradą.

System może nawet przewidywać usterki przed ich wystąpieniem. To oczywiście zadowoli mechaników ,ale może również zapewnić Ci bezpieczeństwo (i oszczędzić dodatkowych kosztów napraw), planując konserwację na długo przed kryzysem.

Porsche oficjalnie wprowadza na rynek swojego pierwszego cyfrowego bliźniaka dopiero w 2022 roku, a potem tylko na podstawie danych z czujników. Testy terenowe są już jednak w toku-około połowa właścicieli Taycan zgłosiła się na ochotnika do pilota, który anonimowo monitoruje zawieszenie pneumatyczne EV pod kątem przyspieszenia nadwozia. Jeśli samochód przekroczy określone progi, pojazd informuje kierowcę, że może być konieczne odwiedzenie warsztatu naprawczego.

System bliźniaczy pozwoliłby producentom samochodów porzucić stałe harmonogramy konserwacji na rzecz zaleceń dla kierowców. Porsche przewiduje również, że algorytmy pomagają nawet wtedy, gdy twój samochód działa bezbłędnie. Miałbyś cyfrowy zapis, który mógłby zarówno sugerować dokładną cenę sprzedaży używanego samochodu, jak i większą przejrzystość dla potencjalnych nabywców. Marki samochodów mogą nawet oferować rozszerzone gwarancje w zależności od stanu samochodu. Tak długo, jak firmy biorą pod uwagę prywatność, może to zaoszczędzić więcej niż trochę stresu (i chwile czystej paniki) na drodze.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.