W tym czasie Francja starała się uczynić z czasu dziesiętnego rzecz

Chociaż Maria Antonina byłaby ciężko naciskana, Rewolucja Francuska 1789 roku postawiła na coś więcej niż tylko obalenie monarchii. Rewolucjoniści starali się uwolnić naród od jego przeszłości, zwłaszcza od szponów Kościoła katolickiego, i skierować Francję ku bardziej chwalebnej i dostatniej przyszłości. Uczynili to, częściowo, radykalnie zmieniając swoje pomiary upływu czasu.

Przez cały XVIII wiek większość Francuzów była katolikami, ponieważ była to jedyna religia, która mogła być otwarcie praktykowana w kraju, i była od odwołania edyktu Nantes w 1685 roku. Jako taki, naród tradycyjnie przestrzegał 12-miesięcznego kalendarza gregoriańskiego-opartego na jeszcze starszych, sześcioczęściowych systemach podzielnych zaadaptowanych z Babilończyków i Egipcjan-podczas gdy zegary Francuskie zmieniały się co 60 minut i sekund.

Ale jeśli nie było powodu, aby nadal używać ustalonego systemu chronologii poza tradycją, rewolucjoniści pomyśleli, dlaczego nie przekształcić go w bardziej racjonalną, popartą naukowo metodę, tak jak sama rewolucja dążyła do zapewnienia stabilności i nowego porządku całemu społeczeństwu francuskiemu? A jaki jest lepszy system do interpose niż system dziesiętny, który już regulował wagi i miary narodu. Tak więc, podczas gdy nie był zajęty zniesieniem przywilejów pierwszego i drugiego majątku, wyeliminowaniem władzy Kościoła do pobierania podatków lub po prostu masowym topieniem nieuregulowanych księży katolickich, neofitowy rząd Francji rozpoczął reformę kalendarzy i zegarów królestwa.

Pojęcie czasu dziesiętnego, w którym dzień jest podzielony na wielokrotności 10, zostało po raz pierwszy zasugerowane ponad trzydzieści lat wcześniej, kiedy francuski matematyk, Jean Le Rond d ‘Alembert, argumentował w 1754 roku:” byłoby bardzo pożądane, aby wszystkie podziały, na przykład livre, sou, toise, dzień, godzina itd. będzie od dziesiątek do dziesiątek. Podział ten spowodowałby znacznie łatwiejsze i wygodniejsze obliczenia i byłby bardzo korzystny dla arbitralnego podziału liwru na dwadzieścia sous, sou na dwanaście zaprzeczających, dnia na dwadzieścia cztery godziny, godziny na sześćdziesiąt minut itd.”

W przededniu rewolucji pomysł rozwinął się w rok podzielony na 12 miesięcy po 30 dni za sztukę, ich nazwy zainspirowane były uprawami i panującą pogodą w Paryżu podczas ich wystąpień. To, że w roku jest 365 dni, jest niezmiennym faktem podyktowanym ruchem Ziemi wokół naszej lokalnej Gwiazdy. Tak więc 12 miesięcy po 30 dni za sztukę dało 5 dni (6 W roku przestępnym!). Te, rewolucjoniści zarezerwowane na święta narodowe.

Każdy tydzień był podzielony na 10 dni, każdy dzień był podzielony na 10 równych godzin, te zostały podzielone na 100 minut, z każdą minutą podzieloną na 100 sekund (mniej więcej 1,5 razy dłużej niż konwencjonalne minuty) i każdą sekundę na 1000 “tierces.”Poszczególne poziomy można również podzielić na 1000 jeszcze mniejszych jednostek, zwanych” quatierces.”Wdrożenie poziomów doprowadziłoby również do stworzenia nowej jednostki długości, zwanej “półrękawą”, która jest odległością, jaką Strefa mroku przemierza wzdłuż równika w ciągu jednej kondygnacji i równa jednej miliardowej obwodu planety-około 4 centymetrów.

Czas dziesiętny został formalnie przyjęty dekretem Konwencji Narodowej w 1793 roku, ” dzień, od północy do północy, dzieli się na dziesięć części, każda część na dziesięć innych, i tak dalej, aż do najmniejszej mierzalnej części czasu trwania.”W związku z tym północ oznaczałaby 00:00, a południe 5:00 .

Domena Publiczna

O północy równonocy jesiennej, 22 września tego roku, Francuski kalendarz gregoriański zapoczątkował pierwszy rok Vendémiaire ‘ a II francuskiego kalendarza republikańskiego. Odtąd każdy nowy rok zaczynał się o północy równonocy jesiennej, co obserwowało Obserwatorium Paryskie.

“Nowy kalendarz został oparty na dwóch zasadach” – wystawa w 2017 roku w Międzynarodowym Muzeum Zegarków, Szukam południa o piątej, odnotowane. “Że republikański rok powinien pokrywać się z ruchem planet, i że powinien mierzyć czas dokładniej i bardziej symetrycznie, stosując system dziesiętny tam, gdzie to możliwe. Niereligijny, opowiadał się za racjonalnym podejściem i honorował Pory roku i pracę w polu.”

Główną zaletą systemu czasu dziesiętnego jest to, że ponieważ podstawa używana do dzielenia czasu jest taka sama jak podstawa używana do jego reprezentowania, reprezentacja całego czasu może być traktowana jako pojedynczy łańcuch.

Z jednej strony System ten dawał wyraźną przewagę, że zarówno baza numeryczna użyta do określenia czasu, jak i baza numeryczna użyta do jego podziału są tą samą liczbą. Na przykład, szybko, ile sekund jest w ciągu trzech godzin? Odpowiedź, większość ludzi będzie Google, jest 10,800 – 60 sekund / minutę x 60 minut / godzinę x 3 godziny. W czasie dziesiętnym po prostu dostajesz 30 000-3 godziny x 10 000 sekund / godzinę.

Jednak ze względu na niedopatrzenie w jego logicznej konstrukcji ze względu na luki w wiedzy astronomicznej, republikański kalendarz starał się właściwie pomieścić lata przestępne. “Czteroletni okres, po którym dodanie jednego dnia jest zwykle konieczne, nazywany jest Franciadą na pamiątkę rewolucji, która po czterech latach starań doprowadziła Francję do republikańskiego rządu, dekretował Konwent Narodowy. “Czwarty rok Francjady nazywa się Sekstylem.”

Problem w tym, że lata przestępne, jeśli liczymy nowe lata do nocy w czasie równonocy jesiennej w Paryżu, nie zdarzają się konsekwentnie co cztery lata. Według równonocy, pierwszy rok przestępny kalendarza republikańskiego musiałby wystąpić w roku III, podczas gdy skoki w latach XV i XX nastąpiłyby w odstępie pół dekady.

Były też bardziej praktyczne problemy z zamianą chronologii narodu na zupełnie nowy system, jak fakt, że ludzie mieli już doskonale dobre zegary, które musieliby wymienić, były czas dziesiętny, aby pozostać w mocy. Było to również szalenie niepopularne w stosunku do klasy robotniczej, która otrzymywała tylko jeden dzień odpoczynku z 10 za pomocą kalendarza republikańskiego (plus pół dnia piątego), a nie istniejącego gregoriańskiego jednego dnia na siedem, nie wspominając o tym, że dziesięciodniowy tydzień spustoszył tradycyjne niedzielne nabożeństwa, widząc, jak niedziela przestanie istnieć.

Ogólnie rzecz biorąc, pomysł po prostu nie zdobył poparcia społecznego — pomimo edyktów domagających się utworzenia zegarów dziesiętnych-i został oficjalnie zawieszony 7 kwietnia 1795 roku. Następnie Francuzi wykonali szybki skok w czasie metrycznym, który podobnie mierzył upływ czasu w czynnikach dziesięciu, ale opierał się na jego postępie w konwencjonalnych sekundach (aka 1/86400 dnia). Oczywiście wszystkie te wysiłki zostały zakwestionowane, gdy Napoleon ogłosił się cesarzem w 1804 roku, zawarł pokój z Watykanem i przywrócił Kalendarz gregoriański, tym samym spychając zarówno Kalendarz republikański, jak i czas dziesiętny do śmietnika historii. Lekcja jest taka, że chyba, że TNG ‘ d się w pętli temporalnej, nie próbuj naprawić tego, co nie jest już złamane, zwłaszcza, gdy może to zarobić na wycieczkę do gilotyny.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależnie od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy zarobić prowizję partnerską.