WPP wygrywa masową recenzję agencji Coca-Coli

“Zasięg geograficzny WPP-szczególnie w odniesieniu do Indii, części Azji i Afryki, a także Bliskiego Wschodu-WPP na tych obszarach geograficznych ma szerokość i głębokość możliwości, które prawdopodobnie nadal jest wyraźnie na korzyść Publicis,” powiedział. 

 

Ten zasięg jest kluczowym czynnikiem, ponieważ Coca-Cola próbuje zbudować coś, co nazywa “modelem sieciowym”, w którym kreatywne briefy są prowadzone na całym świecie z udziałem poszczególnych liderów rynku, którzy dostosowują pracę w stosownych przypadkach, aby zapewnić jej funkcjonalność w poszczególnych krajach. Jest to znacząca zmiana strategii dla firmy, która w przeszłości stosowała bardziej jednostkowe podejście marketingowe. Firma uprościła również swoją działalność, koncentrując się na markach, które mogą być skalowane globalnie; kiedyś sprzedała 400 marek, a teraz ma około 200.

Dyrektor generalny WPP Mark Read w oświadczeniu powiedział, że “możliwości holdingu w zakresie treści, mediów, danych, produkcji i technologii, działające lokalnie i globalnie, będą uzupełniać globalną organizację Coca-Cola Company. Jest to niespotykane w naszej branży pod względem szerokości i głębi możliwości oraz odzwierciedla skalę i zasięg WPP na całym świecie.”

WPP posiadał już część biznesu medialnego Coca-Coli na niektórych globalnych rynkach za pośrednictwem MediaCom, a Ogilvy ma historię pracy dla Coke. 

Publicis Groupe odrzucił prośbę o komentarz.

Coca-Cola rozpoczęła przegląd w grudniu, aby skonsolidować listę agencji, która rozrosła się do około 4000 sklepów na całym świecie, w tym tych, które zajmują się kreatywnością, produkcją, marketingiem zakupowym i doświadczeniem. Konsolidacja powinna przynieść znaczne oszczędności w opłatach agencyjnych.

Wybór WPP oznacza, że um będące własnością Interpublic zrezygnuje z północnoamerykańskiego konta medialnego, które posiada od 2015 r., podczas gdy Starcom Publicis Groupe straci również część globalnej pracy medialnej na wybranych rynkach w Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. W USA Anomaly w ostatnich latach stał za kampaniami Big brand Coke, ale teraz jego przyszłe obciążenie pracą zależy od stworzenia nowego strategicznego harmonogramu Coke ‘ a, a następnie od przekazania zadań za pośrednictwem modelu open source. Wieden + Kennedy, który również w ostatnich latach stał za znaczącymi staraniami o koks, znajduje się w tej samej sytuacji. Status IPG jest nieco bardziej pewny. Arroyo w oświadczeniu powiedział: “ich agencje, takie jak McCann i Mercado, nadal będą kluczowymi partnerami dla firmy.”